Polscy wolnościowcy lepiej zarabiają i są lepiej wykształceni. Ilu ich jest? [SONDAŻ]

Fot. Canva collage
Fot. Canva collage
REKLAMA

Stowarzyszenie Libertariańskie opublikowało raport pt. Wolność pod lupą. Mój jest ten kawałek podłogi. Badanie pokazuje, jak duży odsetek polskich obywateli ma poglądy wolnościowe. W tekście pojawia się także charakterystyka polskich wolnościowców.

„Wierzymy, że publikując wspomniany raport i nagłaśniając jego wyniki, będziemy w stanie pomóc wszelkiego rodzaju ugrupowaniom zainteresowanym krzewieniem wartości liberalnych i libertariańskich w trafnym zidentyfikowaniu swoich grup docelowych oraz w skutecznym do nich dotarciu. Mamy nadzieję, że dzięki temu uda się choć w niewielkim stopniu przesunąć środek ciężkości polskiej debaty publicznej w kierunku większego poszanowania jednostkowych praw i wolności obywateli, a jednocześnie zmniejszyć społeczne poparcie dla wszechogarniającej państwowej kontroli – zwłaszcza przed jesiennymi wyborami, ale również w dłuższej perspektywie” – pisze na swojej stronie Stowarzyszenie Libertariańskie.

REKLAMA

Badanie sondażowe przeprowadzono „reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków w celu sprawdzenia, ilu z nich ma szeroko pojęte poglądy liberalne i libertariańskie, z jakich grup społecznych takie osoby się wywodzą i które z wolnościowych postulatów cieszą się wśród nich największym poparciem”.

We wstępie do raportu autorzy przedstawi kilka wniosków, które wynikają z przeprowadzonego przez nich badania:

  • Elektorat libertariański w Polsce to 4,3% uprawnionych do głosowania. To więcej, niż się
    spodziewaliśmy, ale wciąż za mało, aby myśleć o samodzielnym libertariańskim projekcie politycznym.
  • Libertarianie razem z liberałami stanowią za to aż 19,4% wyborców, co jest dużym, ale
    niewykorzystanym potencjałem.
  • Płeć nie jest istotną zmienną w przypadku liberalnych i libertariańskich poglądów. Libertarianek i liberałek jest prawie tyle samo co liberałów i libertarian.
  • Osoby o liberalnych i libertariańskich poglądach są przeważnie lepiej wykształcone i lepiej zarabiające niż ogół społeczeństwa. Rzadziej też uczestniczą w praktykach religijnych.
  • Polacy są w nieco większym stopniu liberalni w sensie aksjologicznym (światopoglądowym), w mniejszym natomiast stopniu – liberalni w sensie ekonomicznym.
  • Najbardziej liberalne nastawienie towarzyszy Polakom w odniesieniu do trzech kwestii
    skategoryzowanych jako aksjologiczne: wyboru modelu rodziny, neutralności światopoglądowej państwa oraz finansowania kościołów. W każdej z nich odsetek osób przyjmujących pogląd liberalny był wyższy niż 70%.
  • Bardziej liberalne poglądy mają osoby z młodszych grup wiekowych: 30 – 39 lat oraz
    18 – 29 lat. Im starszy respondent, tym częściej deklaruje antyliberalne poglądy.
  • Konfederacja nie ma „monopolu” na zagospodarowanie wyborcy o silnie liberalnych poglądach, a w praktyce konkuruje o niego przede wszystkim z Koalicją Obywatelską.
  • Liberalni wyborcy generalnie w niewielkim stopniu identyfikują się z polskimi partiami
    politycznymi. Wysokie odsetki wskazań na brak identyfikacji (minimum 50% w każdym
    przypadku) każą sądzić, że jest to grupa, która wciąż nie znajduje przekonującej reprezentacji politycznej.

Za całym raportem można zapoznać się TUTAJ.

REKLAMA