Warzecha: „Głupich polaczków kopnijcie w d… I Ukraina, skrajnie pragmatyczna, kopie nas w d…”

Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski odbierający Order Orła Białego z rąk prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Foto: PAP
Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski odbierający Order Orła Białego z rąk prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Foto: PAP
REKLAMA

Nie milkną echa skandalicznych słów jaki napisał ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Potrzeba rewizji naszych stosunków z Ukrainą jest podnoszona przez coraz większe grono osób. Sprawę skomentował na Twitterze Łukasz Warzecha.

Ambasador Zwarycz w oburzający sposób odpowiedział na sugestie polskiego wiceministra SZ Łukasza Jasiny dot. ukraińskich przeprosin za ludobójstwo na Wołyniu -> czytaj TUTAJ.

REKLAMA

Chociaż obaj panowie swoje wpisy usunęli, to sprawa jest nadal głośno komentowana. Do tematu odniósł się w mocnych słowach publicysta Łukasz Warzecha.

„Proszę pamiętać: inni będą grać z Polską tak, jak Polska im będzie pozwalać. Zapewniając Ukrainę o całkowitej bezwarunkowości naszego wsparcia, zasłużyliśmy sobie w pełni na traktowanie takie jak widać. To jest ten „status”, o którym tak dumnie mówił na konwencji Naczelnik.”

„Jeszcze jedna refleksja, absolutnie na spokojnie i bez emocji, wokół wypowiedzi pana ambasadora oraz generalnie podejścia strony ukraińskiej do wołyńskiego ludobójstwa. Długo broniłem tezy, że symbolika UPA na Ukrainie nie ma dziś waloru antypolskiego. Ale takie deklaracje to moje przekonanie zaczynają kruszyć. Gdyby tak było, postawa ukraińskich polityków i dyplomatów w tej kwestii byłaby jednak inna. To także w interesie Ukrainy leży przecież zamknięcie tej kwestii.”

„Skoro jednak opór jest tak potężny, należy wnioskować, że ma to swoje poważne przyczyny polityczne w postaci określonego resentymentu wśród samych Ukraińców. Czyli że politycy ukraińscy nie mogą zamknąć tematu, bo grozi im gwałtowna reakcja społeczna. To naprawdę powinno nam poważnie dać do myślenia w sprawie przyszłości naszych relacji. Piszę to z przykrością, bo ta refleksja oznacza częściowo zaprzeczenie moich wcześniejszych ocen” – dodał Warzecha w kolejnym wpisie na Twitterze.

„Jeszcze jedna uwaga w kontekście wczorajszej wypowiedzi pana ambasadora Zwarycza. Polska elita władzy na czele niestety z panem prezydentem popełniła gigantyczny błąd: w ciągu 1. roku wojny oddała Ukrainie absolutnie wszystko, co się dało, całkowicie bezwarunkowo, ulegając dziecinnej wizji odtworzenia I RP. Pragmatyczna Ukraina wzięła, nie pokwitowała, a dzisiaj przychodzą inni i mówią Kijowowi: my mamy kasę, trzymajcie z nami, a głupich polaczków kopnijcie w d… I Ukraina, skrajnie pragmatyczna, kopie nas w d…”

„Żenujące, że w tym procesie asystują jako pomagierzy polscy politycy, vide Gierek 2.0 wychwalający Zełenskiego w Akwizgranie. Jednym słowem – konstrukcja w relacjach z Ukrainą, którą firmują panowie Duda, Morawiecki, Kaczyński – sypie się. I nie zapominajmy, kto ją w Polsce najbardziej promował i na chama forsował, bo te osoby są współwinne” – podsumował Łukasz Warzecha.

Skandaliczne słowa ambasadora Ukrainy. Dlaczego Ukraińcy nami pomiatają? Bo mogą, dzięki polityce rządu PiS

REKLAMA