Będziemy budować domy z pieluch? Dla klimatu

Budowa domu. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
REKLAMA

Według naukowców przyszłość w budownictwie należy domów z pieluch. Wykazują, że pampersy mogą stanowić do 8 proc. piasku w betonie i zaprawie.

Jednorazowe pieluchy (pampersy) są zwykle wytwarzane z pulpy drzewnej, bawełny, sztucznego jedwabiu wiskozowego i tworzyw sztucznych, takich jak poliester, polietylen i polipropylen. Ekolodzy zwracają jednak uwagę, że mają negatywny wpływ na klimat.

REKLAMA

Naukowcy znaleźli na to rozwiązanie. Jak czytamy w „Scientific Reports” pochodząca z Indonezji Zuraida Siswanti i jej współpracownicy z University of Kitakyushu w Japonii przygotowali beton i zaprawy, łącząc wypłukane, wysuszone i rozdrobnione jednorazowe odpady pieluchowe z cementem, piaskiem, żwirem i wodą.

Po 28 dniach próbki zawierające różne proporcje „pieluchowych” odpadów zostały poddane testom, aby ocenić, jaki nacisk są w stanie wytrzymać. Następnie autorzy obliczyli maksymalny udział piasku, który można zastąpić pieluchami jednorazowymi w różnych materiałach budowlanych, które byłyby potrzebne do budowy domu o powierzchni 36 metrów kwadratowych, zgodnego z indonezyjskimi normami budowlanymi.

Ustalono, że odpady z jednorazowych pieluch mogą zastąpić do 10 proc. piasku potrzebnego do uformowania betonowych słupów i belek w trzypiętrowym domu. Odsetek ten wzrósł do 27 proc. piasku potrzebnego do wykonania betonowych słupów i belek w domu jednorodzinnym. W przypadku zaprawy w ścianach działowych pieluchami jednorazowymi można zastąpić nawet 40 proc. piasku, ale w zaprawie do podłóg i kostki brukowej – tylko 9 proc.

Reasumując, pieluchami można zastąpić do 8 proc. piasku, jeśli brać pod uwagę całość betonu i zaprawy potrzebnych do budowy parterowego domu o powierzchni 36 metrów kwadratowych – co odpowiada 1,7 metra sześciennego odpadów. Przeliczając, odpowiada to ok. 200 jednorazowym pieluchom, które można by użyć do budowy domu o wspomnianej powierzchni.

Badacze chwalą się, że pierwszy dom z wykorzystaniem pieluch już powstał. Teraz będzie sprawdzane, jak „pampersobeton” znosi upływ czasu.

Według tych naukowców, wykorzystanie pieluch z recyklingu jako surowca do produkcji kompozytowych materiałów budowlanych zmniejszyłoby ilość odpadów na wysypiskach. Zmniejszyłoby także zużycie piasku, który staje się coraz trudniej dostępny. Pada też niezmienny „argument” o „walce z globalnym ociepleniem” – produkcja betonu, cegły, drewna czy ceramiki wiąże się z emisją dwutlenku węgla, a używanie do budowy pampersów mogłoby ślad węglowy zmniejszyć.

Jednocześnie naukowcy nie zbadali na razie, ile śladu węglowego pozostawi oddzielanie plastikowych elementy pieluch od włókien organicznych.

Bzdury klimatystów obalone. Mięso z laboratorium bardziej szkodzi klimatowi

REKLAMA