Państwo przypilnuje, czy zaszczepiłeś dziecko. TO ma być OBOWIĄZKOWE

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixnio
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixnio
REKLAMA

Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia podczas czerwcowego posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia zapowiedział wprowadzenie obowiązkowej karty szczepień, która pozwoli państwu polskiemu kontrolować, czy obywatele szczepią swoje dzieci.

– 2022 stan zaszczepienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi był na poziomie 94 proc., polio 94,1 proc., WZW-B 97,3 proc., gruźlicy 97,7, a odry – 90,9 proc. To ogólnie powyżej 90 proc., ale nie jest tak, że możemy jedynie przyglądać się tym trendom. Musimy podejmować wysiłki na rzecz utrzymania jak najwyższego stanu zaszczepienia populacji i promować szczepienia – mówił urzędnik na komisji.

REKLAMA

Poznański zapowiedział szereg zmian – między innymi wprowadzenie obowiązku elektronicznej karty szczepień. Przypomnijmy, że w tym momencie ma ona charakter fakultatywny.

– Zmiana ta w istotny sposób poprawi informację o poziomie zaszczepienia wśród dzieci i młodzieży. Nie będziemy musieli już polegać na rocznych raportach z podstawowej opieki zdrowotnej – powiedział urzędnik.

– Chcemy uprościć postępowanie egzekucyjne, kierowane do rodziców, którzy nie wywiązują się z obowiązku szczepień ochronnych. Z rozbudowanego, wieloetapowego postepowania egzekucyjnego, które jest po stronie kilku szczebli administracji rządowej, ale też później sądów administracyjnych, chcemy przejść na formułę mandatową, która będzie dużo prostsza i bardziej skuteczna – zapowiedział Dariusz Poznański.

W Polsce obserwowany jest trend malejącego stanu zaszczepienia i wzrost liczby osób uchylających się od szczepień obowiązkowych.

Pisaliśmy o tym szerzej:

Coraz mniej szczepień w Polsce. Resort Niedzielskiego chce szybszych kar

REKLAMA