Wysadzenie zapory w Nowej Kachowce. Polska wyśle Ukrainie pomoc

Ukraina. Powódź wywołana wysadzeniem tamy w Nowej Kachówce Źródło: Twitter
Ukraina. Powódź wywołana wysadzeniem tamy w Nowej Kachówce Źródło: Twitter
REKLAMA

Nieznani sprawcy wysadzili tamę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Uszkodzenie zapory doprowadziło do powodzi w strefie działań wojennych na odcinku południowym, ale także przyniosło straty cywilom. Polska zapowiedziała, że przekaże Ukraińcom pomoc.

Podsekretarz generalny ds. humanitarnych ONZ, Martin Griffiths, podczas nadzwyczajnego forum ONZ powiedział, że wysadzenie zapory będzie mieć „poważne i daleko idące konsekwencje dla tysięcy ludzi na południowej Ukrainie, po obu stronach linii frontu”, a ludzie stracą „domy, żywność i dostęp do wody pitnej”.

REKLAMA

– Zapora jest kluczowym źródłem nawadniania rolnictwa w południowym Chersoniu i na Półwyspie Krymskim. Utrzymująca się powódź zakłóci działalność rolniczą, uszkodzi zwierzęta gospodarskie i rybołówstwo oraz przyniesie rozległe długoterminowe konsekwencje. Jest to ogromny cios dla sektora produkcji żywności, który już został znacznie uszkodzony – powiedział Griffiths.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

– Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni ryzykiem skażenia minami i ładunkami wybuchowymi, ponieważ szybko poruszająca się woda przenosi pociski na obszary wcześniej oceniane jako bezpieczne, narażając ludzi na dalsze i nieprzewidywalne niebezpieczeństwo – dodał.

Polska pomoże Ukrainie

Minister Mariusz Kamiński zapowiedział już, że państwo polskie wyśle na Ukrainę niezbędną pomoc.

– W związku z dramatyczną sytuacją ludności cywilnej, po zniszczeniu przez Rosję zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, zdecydowałem o przekazaniu 10 cystern na wodę o pojemności 18 tys. litrów oraz 10 pomp wysokiej wydajności. Dziękuję Państwowej Straży Pożarnej za zaangażowanie –
powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji.

Kto wysadził zaporę w Nowej Kachowce? [VIDEO]

REKLAMA