Żołnierze NATO na Ukrainie? Odpowiedź na głośne słowa Rasmussena

Europejscy członkowie NATO. Foto: nato.int
Europejscy członkowie NATO. Foto: nato.int
REKLAMA

Żadne z państw NATO nie zadeklarowało chęci wysłania swoich żołnierzy na Ukrainę – powiedziała premier Estonii Kaja Kallas, komentując słowa byłego sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena o tym, że poszczególne kraje Sojuszu mogą to rozważać.

„Wszystkie kraje zapewniają Ukrainie jakąś formę wsparcia, jednak żadne nie ogłosiło chęci wysłania swoich żołnierzy; nie słyszałam o takich planach” – zaznaczyła Kallas, cytowana w piątek przez portal Ukraińska Prawda.

REKLAMA

Rasmussen, sekretarz generalny NATO w latach 2009-2014, powiedział wcześniej, że niektórzy sojusznicy mogą zgodzić się na wysłanie swoich wojsk na Ukrainę w ramach dyskusji o przyszłych gwarancjach bezpieczeństwa dla tego kraju.

„Jest szansa na to, że niektóre państwa wezmą sprawy w swoje ręce” – powiedział były szef NATO, mówiąc o sytuacji, w której na szczycie NATO w Wilnie Ukrainie nie zostanie przedstawiony plan akcesji do sojuszu.

Komentując tę wypowiedź, szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba powiedział, że dopóki trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie, żadne z państw NATO nie wyśle do tego kraju swoich żołnierzy.

Rasmussen: Polska i Litwa rozważają wysłanie wojsk na Ukrainę

REKLAMA