Młodzi Polacy to niepoprawni marzyciele? Takich emerytur się spodziewają

Śmiech, młodzież Źródło: MEM, Pexels, collage
Śmiech, młodzież Źródło: MEM, Pexels, collage
REKLAMA

87 proc. młodych Polaków sądzi, że będzie dostawać wyższą emeryturę, niż prognozuje ZUS. Tylko 6 proc. jednak aktywnie poszukuje wiedzy na ten temat.

„Prognozowana przez ZUS stopa zastąpienia, czyli stosunek wysokości przyszłej emerytury do ostatniego wynagrodzenia, może wynieść w 2060 r. około 24,6 proc.. Dzisiejsi młodzi dorośli są jednak optymistami w tym obszarze i aż 87 proc. z nich spodziewa się, że prognoza ZUS-u jest niedoszacowana. Połowa młodych dorosłych szacuje przyszłą stopę zastąpienia na co najmniej 68 proc., a niemal 30 proc. spodziewa się, że ich emerytura wypłacana z ZUS-u będzie co najmniej w takiej wysokości, jak ich ostatnie wynagrodzenie” – dowiadujemy się z badania przeprowadzonego przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych (IGTE).

REKLAMA

Jednocześnie ok. 85 proc. młodych polskich obywateli uważa, że emerytury pozwolą im co najwyżej pokryć podstawowe potrzeby życiowe, albo nawet na to nie wystarczą.

12 proc. młodych ludzi sądzi, że świadczenia emerytalne pozwolą im na realizowanie podstawowych potrzeb i dodatkowych wydatków.

Z kolei 4 proc. uważa, że dzięki emeryturom nie tylko pokryje podstawowe potrzeby oraz dodatkowe wydatki, ale także będzie w stanie oszczędzać.

– Młodzi Polacy przeszacowują wysokość swojej przyszłej emerytury wypłacanej z ZUS-u, ale nawet ta przeszacowana wartość postrzegana jest przez nich jako niewystarczająca dla godnego życia. Jeśli spojrzeć na opisane powyżej wyniki z drugiej strony, to można dostrzec, że 70 proc. Polaków uznaje, iż ich emerytura będzie niższa niż wysokość ich ostatniej pensji – mówi autorka badania Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego.

16 proc. młodych Polaków zastanawia się nad swoim życiem na emeryturze raz na trzy miesiące. Ok. 10 proc. młodych w ogóle nie myśli o emeryturze.

6 proc. młodych szuka szczegółowych informacji na temat emerytur, a 41 proc. sprawdza wąskie informacje tylko wtedy, gdy coś ich zaciekawi.

„53 proc. młodych Polaków wie o instrumentach emerytalnych i o systemie emerytalnym tyle, ile przypadkiem usłyszy” – czytamy. 53 proc. młodych dorosłych postrzega te tematy jako nudne, a 74 proc., jako zbyt trudne.

Co ciekawe – młodzi w kwestii emerytura bardziej ufają swojej intuicji (65 proc.) i przyjaciołom i rodzinie (62 proc.) niż ekspertom.

„Badanie świadomości emerytalnej i postaw wobec systemu emerytalnego Polaków do 30 roku życia” na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych przeprowadziła dr Katarzyna Sekścińska na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Badanie zrealizowano w terminie: 25 kwietnia 2023 – 8 maja 2023 r., w metodologii CAWI na próbie 1108 dorosłych Polaków w wieku 18-30 lat (średnia 26 lat), próba reprezentatywna ogólnopolska, 53,6 proc. próby stanowiły kobiety, 46,2 proc. mężczyźni oraz 0,2 proc. osoby nieidentyfikujące się z żadną płcią.

REKLAMA