SZOK! Zburzył ścianę w piwnicy. Odkrył przejście do podziemnego miasta

Przejście do podziemnego miasta w Turcji - Derinkuyu Źródło: WikiMedia, licencja publiczna
Przejście do podziemnego miasta w Turcji - Derinkuyu Źródło: WikiMedia, licencja publiczna
REKLAMA

Pewien Turek przeżył szok, gdy podczas remontu piwnicy wyburzył ścianę i odkrył przejście do podziemnego miasta, które powstawało w VIII i VII w. p.n.e. i było niegdyś zamieszkiwane przez 20 tys. ludzi.

Do niesamowitego zdarzenia doszło w regionie Kapadocji w środkowej Anatolii. Pewien Turek wziął się za remont piwnicy, podczas którego wyburzył jedną ze ścian.

REKLAMA

Wówczas ukazał mu się widok, którego się nie spodziewał. Okazało się, że za ścianą jego piwnicy było przejście do Derinkuyu, miasta, które powstawało w VIII i VII w.p.n.e.

Derinkuyu znajduje się 85 metrów pod ziemią i jest największym podziemnym miastem na świecie. Gdy funkcjonowało, było zamieszkiwane przez 20 tys. ludzi.

Podziemna metropolia posiada skomplikowaną sieć tuneli, ulic, placów i ponad 600 prywatnych domostw. W dodatku Derinkuyu łączy się przejściami z 200. innymi podziemnymi miastami.

Miasto odkryto w latach 60. tak samo, jak wspomniany Turek odkrył przejście, czyli przypadkiem. Do dziś badacze odkryli 18 poziomów tuneli.

W mieście odkryto magazyny, stajnie, a nawet winiarnie i kaplice. Miasto zbudowano w bardzo przemyślany sposób – posiadało nawet specjalny system wentylacji, dzięki któremu ludzie mieli dostęp do świeżego powietrza.

– Życie pod ziemią było prawdopodobnie bardzo trudne. Mieszkańcy załatwiali się do zapieczętowanych glinianych dzbanów, żyli przy świetle pochodni i wyrzucali zwłoki w [wyznaczonych] miejscach — powiedział jeden z przewodników po mieście, cytowany przez BBC.

Trudno powiedzieć, dlaczego ludzie z Derinkuyu zdecydowali się na życie pod ziemią. Najprawdopodobniej miasto najpierw było magazynem, później bunkrem, w którym chroniono się przed najazdami, aż w końcu powiększono je i ludzie się tam przenieśli.

Ostatecznie miasto opuszczono dopiero w… 1923 roku! Zamieszkiwali je wówczas kapadoccy Grecy.

REKLAMA