To TEN wirus zabija koty. Wydano komunikat. „Objawy mocno niespecyficzne”

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
REKLAMA

W ostatnich dniach wszyscy zadają sobie pytanie, co zabija koty w Polsce. Główny Lekarz Weterynarii poinformował, jaki wirus wykryto w próbkach z Poznania, Trójmiasta i Lublina.

W wydanym w poniedziałek komunikacie Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wynikach kolejnych już przebadanych próbek pobranych od kotów z Lublina i Poznania. W sumie Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach przebadał 11 próbek. 10 z nich dało wynik pozytywny w kierunku wirusa grypy H5N1, czyli ptasiej grypy.

REKLAMA

„Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew” – zaznaczono.

W poniedziałek odbyła się także narada sanitarno-epizootyczna, podczas której omówiony został plan dalszego postępowania. Przekazano również, że „trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zbierania bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu”.

Do tej pory jednak nie ustalono źródła zakażeń.

Jak podaje RMF FM, z rozgłośnią skontaktowała się w tej sprawie Trójmiejska Klinika Weterynaryjna. Od 16 do 20 czerwca placówka odnotowała 13 przypadków nagłych zachorowań wśród kotów.

– Część pacjentów zmarła z objawami silnej duszności, zapalenia płuc, z objawami neurologicznymi. W badaniach krwi wychodzą podniesione parametry wątrobowe, małopłytkowość. Są to objawy mocno niespecyficzne. Nie wiemy, z jaką jednostką chorobową mamy do czynienia, natomiast objawy występują u kotów w całej Polsce – mówiła cytowana przez RMF FM lekarz weterynarii z gdańskiej lecznicy dla zwierząt Magdalena Caruk.

Aby chronić koty powinno się

Trzymać je w domach, a ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon czy taras powinno być poprzedzone myciem podłoża przy użyciu standardowych detergentów
Zapobiegać kontaktom kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami
Zapobiegać kontaktom kotów z obuwiem używanym poza domem
Karmić koty pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł
Myć ręce po kontakcie ze zwierzętami – zachowywać podstawowe zasady higieny po wejściu do domu

REKLAMA