Kto traci, a kto zyskuje? Najnowszy SONDAŻ po wiecach i konwencjach partii politycznych

Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, Sławomir Mentzen, Włodzimierz Czarzasty.
Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, Sławomir Mentzen, Włodzimierz Czarzasty. / foto: PAP (kolaż)
REKLAMA

Trzy pierwsze partie polityczne tracą poparcie; najwięcej zyskuje Lewica, która dzięki temu wyprzedza Trzecią Drogę – wynika z sondażu IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl.

Jak wynika z najnowszego sondażu IPSOS dla DoRzeczy.pl, najwyższym poparciem cieszy się obóz Zjednoczonej Prawicy (Prawo i Sprawiedliwość oraz Suwerenna Polska). Na formację rządzącą chciałoby głosować 33 procent badanych.

REKLAMA

To oznacza, iż formacja Jarosława Kaczyńskiego traci 2 punkty procentowe poparcia. Spadek, co prawda tylko o 1 p.p., notuje jednak także ugrupowanie Donalda Tuska.

Na największą partię opozycyjną, Koalicję Obywatelską, wskazało 28 procent respondentów. Na podium znalazła się jeszcze Konfederacja, która także straciła punkt procentowy poparcia.

Na prawicową koalicję Nowej Nadziei, Konfederacji Korony Polskiej oraz Ruchu Narodowego, chciałoby zagłosować 12 procent badanych. Na kolejnym miejscu uplasowała się Lewica, która wyprzedziła Trzecią Drogę.

Na Lewicę wskazało 12 procent respondentów, czyli o 3 p.p. więcej niż ostatnio, zaś na Trzecią Drogę (Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050 Szymona Hołowni) 9 procent.

Jak przypomina portal dorzeczy.pl, to „oznacza, że formacja ta o włos przekroczyłaby próg wyborczy, który dla koalicyjnych komitetów wynosi 8 proc. (zakładając, że w takiej formule wystartowałaby Trzecia Droga)”.

W sondażu uwzględniono także AgroUnię, którą wskazało 2 procent ankietowanych. Procent badanych stwierdził, że głosowałby na inne ugrupowanie, a 5 procent wybrało odpowiedź: „nie wiem/trudno powiedzieć”.

O konwencji, której nie było

Sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl został zrealizowany metodą CATI (wywiad z respondentem przez telefon) w dniach 26-28 czerwca 2023 r. Sondaż wykonano na próbie 1000 Polaków. Losowanie próby miało charakter warstwowo proporcjonalny. Kontrolowano miejsce zamieszkania respondenta pod względem województwa i kategorii wielkości miejscowości.

REKLAMA