
Służby PERN dotarły do uszkodzonego fragmentu jednej z nitek zachodniego odcinka rurociągu „Przyjaźń” w gm. Chodecz (woj. kujawsko-pomorskie), która uległa rozszczelnieniu. Trwają przygotowania do naprawy magistrali – poinformowała w niedzielę rano PAP rzeczniczka PERN Katarzyna Krasińska.
W sobotę wieczorem PERN poinformował, że spółka wykryła rozszczelnienie rurociągu „Przyjaźń” w gminie Chodecz, na jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka magistrali, którym ropa naftowa trafia do Niemiec. Natychmiast zostało wyłączone tłoczenie, druga nitka działa normalnie. Spółka zapewniła, iż nie ma zagrożenia dla mieszkańców.
Po wykryciu rozszczelnienia jednej z nitek biegnącego pod ziemią rurociągu PERN, spółka skierowała na miejsce swoje specjalistyczne służby – w tym techniczne, eksploatacyjne, zakładową straż pożarną oraz ochrony środowiska i BHP. Teren został zabezpieczony.
„Nasze służby dotarły do fragmentu nitki rurociągu zachodniego, która uległa rozszczelnieniu. W tej chwili trwają prace przygotowawcze do naprawy” – powiedziała PAP w niedzielę rano rzeczniczka PERN Katarzyna Krasińska podczas prac ziemnym.
Jeszcze w sobotę wieczorem PERN informował, że pozostała infrastruktura spółki, w tym odcinek pomorski, którym tłoczona jest ropa naftowa przypływająca tankowcami do Polski, a potem także do Niemiec, „działa w trybie standardowym”.
„Infrastruktura spółki podlega cyklicznym badaniom stanu technicznego zgodnie z prawem. Polskie rafinerie otrzymują ropę naftową zgodnie z nominacjami. Sytuacja nie ma wpływu na dostęp do paliw dla polskich kierowców” – zapewnił PERN.
Awaria jednej z nitek rurociągu „Przyjaźń” na odcinku zachodnim, którym zarządza PERN, to drugie podobne zdarzenie w ciągu roku. W październiku 2022 r. służby spółki wykryły rozszczelnienie tej magistrali w rejonie miejscowości Żurawice (Kujawsko-pomorskie) – z uszkodzonej nitki doszło wówczas do wycieku ropy naftowej.
PERN zdołał przywrócić pełną funkcjonalność uszkodzonej nitki rurociągu „Przyjaźń” na odcinku zachodnim po trzech dniach – wznowiono wtedy tłoczenie surowca z wykorzystaniem obydwu nitek odcinka zachodniego. Wcześniej konieczne było dotarcie do uszkodzonego fragmentu magistrali i jej naprawa. Następnie przystąpiono do rekultywacji terenu.
Po tym zdarzeniu spółka informowała, że ze sposobu odkształcenia rurociągu wynikało, iż nie stwierdzono znamion ingerencji osób trzecich.
Odcinek zachodni magistrali „Przyjaźń” to jeden z rurociągów, którym na terenie Polski zarządza PERN. Łączy on bazę surowcową spółki w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem (Mazowieckie) z parkiem zbiornikowym MVL zlokalizowanym w Schwedt w Niemczech. „Tą częścią magistrali płynie surowiec dla dwóch niemieckich rafinerii: PCK Raffinerie GmbH Schwedt oraz TOTAL Raffinerie Mitteldeutschland GmbH w Spergau” – wynika z danych PERN.
Jak podaje spółka, biegnący przez Polskę odcinek zachodni rurociągu „Przyjaźń” osiąga wydajność 27 mln ton ropy naftowej rocznie.
PERN to państwowy podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający m.in. rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech. Spółka ma na terenie kraju cztery bazy magazynowe surowca i 19 baz paliw.