Sławosz Uznański drugim w historii Polakiem, który poleci w kosmos

Obrazek ilustracyjny. / foto: Pixabay
Obrazek ilustracyjny. / foto: Pixabay
REKLAMA

Polski astronauta weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Polak będzie testował najbardziej zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców, realizował eksperymenty i program edukacyjny skierowany do uczniów.

Będziemy przedstawiali kandydaturę Sławosza Uznańskiego do udziału w misji kosmicznej na orbicie ziemskiej – poinformował mediach społecznościowych minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

REKLAMA

Szef MRiT przekazał w środę Polskiej Agencji Prasowej, że polski astronauta weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Polak ma m.in. testować zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców, a także realizować eksperymenty.

Waldemar Buda poinformował później na Twitterze, że do udziału w misji kosmicznej zgłoszona będzie kandydatura Sławosza Uznańskiego. „Kilka dni temu podpisałem umowę, a dzisiaj już wiem, że jest ona parafowana przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz naszych partnerów w Stanach Zjednoczonych. Co to oznacza? Od dzisiaj mamy już pewność, że drugi w historii polski astronauta będzie uczestniczył w misji kosmicznej na orbitę (…). Będziemy przedstawiali jako kandydata naszego Sławosza Uznańskiego” – powiedział minister na nagraniu.

Dodał jednocześnie, że kandydatura Uznańskiego musi być jeszcze zatwierdzana przez odpowiednie gremia. „Liczymy, że to właśnie będzie on. To jest prestiżowa szansa dla Polski, ale też dla całego przemysłu kosmicznego” – podkreślił szef MRiT.

Resort rozwoju i technologii przekazał, że 4 sierpnia Minister Rozwoju i Technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Axiom Space (amerykańska firma działająca w branży kosmicznej), podpisały porozumienia w sprawie lotu na ISS.

W 2023 r. Polska zwiększyła składkę finansową do ESA o 295 mln euro. Dzięki temu – jak podkreśla ministerstwo – polskie firmy będą mogły wziąć udział w wielu programach rozwoju technologii, produktów i usług z zakresu łączności satelitarnej, nawigacji czy obserwacji Ziemi.

Firmy z polskiego sektora kosmicznego mogą zgłaszać koncepcje eksperymentów do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nabór ogłosiła Europejska Agencja Kosmiczna we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencją Kosmiczną. Wnioski można składać do 8 września br.

W listopadzie 2022 r. Sławosz Uznański został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do Rezerwy Astronautów ESA. Oprócz 11 rezerwowych ESA wyłoniła wówczas też sześciu astronautów korpusu podstawowego. Uznański pokonał ponad 22 tys. kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach.

Dr Sławosz Uznański pochodzi z Łodzi, gdzie w 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką, uzyskując tytuł mgr. inż. Również w tym samym roku otrzymał tytuł mgr. inż. na Uniwersytecie Nantes (Francja) i tytuł inż. na Politechnice w Nantes (Francja). W 2011 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille (Francja). Jest autorem książki na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych i współautorem ponad 50 artykułów naukowych. Uznański pracuje jako operator Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC. Zajmuje się też projektowaniem elektroniki odpornej na promieniowanie. (PAP)

4 sierpnia 2023 r. minister rozwoju i technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Axiom Space (amerykańska firma działająca w branży kosmicznej), podpisały porozumienia w sprawie lotu na ISS.

„Mamy już pewność i gwarancję, że drugi w historii Polski astronauta, będzie uczestniczył w misji kosmicznej na orbitę. To jest niesamowita historia, która pisze się na naszych oczach. Mamy kandydata, ale jego udział w misji musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz naszych amerykańskich partnerów” – podkreśla minister Waldemar Buda.

„Współpraca z ESA i Axiom Space to ważny krok w rozwoju zarówno polskiego sektora kosmicznego, jak i nauki. Polski astronauta na ISS będzie miał okazję przetestować najbardziej zaawansowane polskie technologie. Dla naszych firm to wyjątkowa okazja do zdobycia unikatowego doświadczenia, które będzie potwierdzeniem wysokiej jakości polskich produktów” – zaznacza szef MRiT.

„Poza testami polskiej technologii na niskiej orbicie Ziemi, ważny jest dla nas również aspekt edukacyjny. Mamy nadzieję, że lekcje transmitowane z ISS poprowadzone przez polskiego astronautę dotrą do tysięcy uczniów i przełożą się na duże zainteresowanie tematyką kosmosu wśród młodych Polaków” – dodaje wiceminister rozwoju i technologii Kamila Król.

We współpracy z ESA Axiom Space będzie zarządzać wszystkimi aspektami wymaganymi do przygotowania i zakończenia misji, w tym dostępem do obiektów szkoleniowych i instruktorów, certyfikacją sprzętu i bezpieczeństwa, zarządzaniem na orbicie oraz wsparciem po misji. Polski astronauta wybrany do misji skupi się na eksperymentach technologicznych.

„Jesteśmy podekscytowani współpracą z Polską i ESA mającą na celu zbudowanie kompleksowego planu misji, która będzie realizowała priorytety zarówno krajowe, jak i Agencji” – mówi Michael Suffredini, prezes i dyrektor generalny Axiom Space.

W 2023 r. Polska zwiększyła składkę finansową do ESA o 295 mln euro. Dzięki temu polskie firmy będą mogły wziąć udział w wielu programach rozwoju technologii, produktów i usług z zakresu łączności satelitarnej, nawigacji czy obserwacji Ziemi. To ogromna szansa dla polskiego sektora kosmicznego, który znajduje się w przełomowym momencie.

Dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher z zadowoleniem przyjął decyzję Polski o przeznaczeniu dodatkowych środków nie tylko na program z udziałem astronauty, ale także na kilka innych działań ESA.

„Większe zaangażowanie umożliwi Polsce szybszą budowę kompetencji w dynamicznie rozwijającym się sektorze kosmicznym” – powiedział Josef Aschbacher.

Firmy z polskiego sektora kosmicznego mogą zgłaszać koncepcje eksperymentów do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nabór ogłosiła Europejska Agencja Kosmiczna we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencją Kosmiczną.

(PAP)

REKLAMA