Jedwabne. Sommer chce iść do sądu. „Na świadków wezwę rabina Michaela Schuricha (…) i Jana Tomasza Grossa” [VIDEO]

Scena z filmu
Scena z filmu "Jedwabne. Historia prawdziwa" oraz Żyd (mem)/Fot. YouTube/Tomasz Sommer ALFA/Twitter (kolaż)
REKLAMA

Nie milkną echa afery wokół filmu Tomasza Sommera „Jedwabne. Historia prawdziwa”. Po serii kłamliwych stwierdzeń Rafała Pankowskiego, jakie padły na łamach izraelskiego dziennika Haaretz, redaktor naczelny „Najwyższego CZAS!”-u planuje wstąpienie na drogę sądową. Ujawnił szczegóły.

Film dokumentalny „Jedwabne. Historia prawdziwa”, który można teraz obejrzeć za darmo na kanale Sommer 11, odkłamuje prawdę o tragicznych wydarzeniach w Jedwabnem. Produkcja Tomasza Sommera, Macieja Dębały, Marka Jana Chodakiewicza powstała w oparciu o pierwszą, kompletną, dwutomową monografię dotyczącą zbrodni, którą od dwudziestu lat obciążani są Polacy.

REKLAMA

Film unaocznia absurdalne tezy Jana Tomasza Grossa, który walnie przyczynił się do obarczenia winą naszego narodu. To jednak jedyny „komediowy” element produkcji. Przede wszystkim jest ona rzetelną próbą pokazania, kto i jak naprawdę zamordował Żydów 10 lipca 1941 r. Emisji filmu, również w formie zamkniętego pokazu, odmówiły w zasadzie wszystkie kina w Warszawie.

Po publikacji książki i filmu dotychczasowi piewcy polskiego sprawstwa tego mordu zapadli się pod ziemię. Nikt nie odważył się na polemikę z faktami przedstawionymi w tych pozycjach. Antypolska propaganda musi jednak trwać na świecie, więc pojawił się „donos” na film Sommera w izraelskiej prasie.

Donos na Sommera do Izraela. „Oglądajcie szybko. Zaraz zdejmą” [VIDEO]

Już wczoraj na platformie X (Twitter) Tomasz Sommer wzywał Rafała Pankowskiego do zamieszczenia przeprosin na stronie haaretz.com.

„Szanowny Panie Pankowski, swoje wezwanie kieruję tą drogą, gdyż w gazecie «Haaretz» wykazał Pan, że jest Pan stałym czytelnikiem mojego twittera. Jeśli Pan nie zastosuje się do tego wezwania, będę zmuszony skierować sprawę do sądu” – dodał Sommer.

Teraz jednak redaktor naczelny „Najwyższego CZAS!”-u oświadczył, że zamierza pozwać Pankowskiego, a na świadków wezwać rabina Michaela Schudricha i Jana Tomasza Grossa.

„Film «Jedwabne. Historia prawdziwa» ciągle w sieci, ale nie cieszmy się przedwcześnie” – napisał.

„Zamierzam pozwać Rafała Pankowskiego, który ładnie się podłożył. Na świadków wezwę rabina Michaela Schuricha, żeby przed sądem wyjaśnił swoją rolę w zablokowaniu ekshumacji oraz Jana Tomasza Grossa żeby wytłumaczył nieprawdy zawarte w jego książce «Sąsiedzi» i oczywiście Marka Chodakiewicza żeby powiedział jaka prawda wynika z jego badań” – zapowiedział.

„Niech sąd ocenia czy Pankowski skłamał formułując swoje zarzuty czy nie. Jedwabne w końcu trafi pod sąd. A film ciągle można obejrzeć tutaj” – dodał zamieszczając link.

 

REKLAMA