Sąd Najwyższy wydał podręcznik dla sędziów. Zniechęca do używania tych określeń wobec kobiet

Prezes Sądu Najwyższego Indii Dhananjaya Yeshwant Chandrachud.
Prezes Sądu Najwyższego Indii Dhananjaya Yeshwant Chandrachud. / foto: Wikimedia, Charmanderrulez, CC BY-SA 4.0
REKLAMA

Sąd Najwyższy Indii wydał podręcznik dla sędziów, który ma zapobiegać używaniu stereotypowych, seksistowskich terminów w stosunku do kobiet podczas rozpraw – poinformował w piątek dziennik „The Guardian”, powołując się na przewodniczącego sądu.

Archaiczne, często obraźliwe terminy, które dyskredytują kobiety i utrwalają stereotypy związane z płcią, wciąż są rutynowo wygłaszane w indyjskich sądach. Dlatego w podręczniku znalazły się określenia takie jak: uwodzicielka, wampirzyca, nierządnica, ladacznica.

REKLAMA

Szkodliwy język i stereotypy dotyczące kobiet mogą prowadzić do zniekształcenia prawa – mówi prezes Sądu Najwyższego Indii Dhananjaya Yeshwant Chandrachud, tłumacząc inicjatywę sądu.

Powoływanie się sędziów na krzywdzące określenia wypacza obiektywność i bezstronność prawa i utrwala dyskryminację – dodał.

Sędzia skrytykował również założenie kulturowe, mówiące, że kobiety posiadają wrodzone cechy. Na przykład, że wszystkie chcą mieć dzieci lub są bardziej emocjonalne niż mężczyźni. Podał kilka przykładów wyroków uwłaczających kobietom. Wśród nich ten ze stanu Karnataka na południu Indii, gdzie w 2020 roku sędzia podczas rozprawy powiedział, że kobiecie nie przystoi zasypiać po gwałcie.

REKLAMA