Rządowy dekret z mocą ustawy. Wprowadza jednorazowy podatek

Giorgia Meloni Źródło: EPA/RICCARDO ANTIMIANI Dostawca: PAP/EPA.
Giorgia Meloni Źródło: EPA/RICCARDO ANTIMIANI Dostawca: PAP/EPA.
REKLAMA

Rząd Włoch dekretem z mocą ustawy ustanowił jednorazowy 40-procentowy podatek od nadzwyczajnych zysków banków, uzyskanych w wyniku podwyżek stóp procentowych, wprowadzonych przez Europejski Bank Centralny.

Na giełdzie w Mediolanie akcje banków straciły prawie 9 mld euro. Ministerstwo Gospodarki i Finansów uspokaja, że maksymalny pułap opodatkowania banków nie może przekroczyć 0,1% sumy ich aktywów.

REKLAMA

Włochy to trzeci kraj UE –po Hiszpanii i Węgrzech – który decyduje się na wprowadzenie podatku od nadzwyczajnych zysków banków.

Wypłata 40-procentowego podatku od banków zostaje uruchomiona, jeśli zysk odnotowany w 2022 roku przekroczy wartość z 2021 roku o co najmniej 5%. Pierwotnie planowano opodatkować banki już po uzyskaniu zysku wyższego niż 3% w stosunku do roku 2021.

Wpływy do budżetu Włoch z tytułu podatku od nadzwyczajnych zysków banków mają wynieść ok. 3 mld euro. Wcześniej z podatku od nieoczekiwanych zysków w firmach energetycznych zebrano 2,8 mld euro. Banki zobowiązane są wpłacić należny podatek do 30 czerwca 2024 roku.


Tekst ukazał się w segmencie Postęp w Świecie w numerze 33-34 (2023) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


 

REKLAMA