W Czechach liczba aborcji jest najniższa od 1956 roku. Zabijanie dzieci poczętych zalegalizowano tam w 1958 roku. Na początku trzeba było przejść określoną procedurę prawną, która musiała zakończyć się zgodą właściwej komisji. Po 1986 roku takie komisje zniesiono i w ówczesnej Czechosłowacji liczba aborcji wzrosła.
Obecnie w Republice Czeskiej kobiety mogą zabijać swoje poczęte dzieci do siódmego tygodnia ciąży w przypadku pierwszego dziecka i do dwunastego tygodnia, w przypadku drugiej ciąży i kolejnych. Po tym terminie, zabicie dziecka poczętego jest nadal możliwe w przypadku „zagrożenia zdrowia matki” i „ciąży powstałej w wyniku przestępstwa”.
Według Czeskiego Urzędu Statystycznego (ČSÚ) w 2022 r. liczba aborcji w Czechach jednak spadła i to o 2 punkty procentowe licząc rok do roku. Odnotowano w sumie 27 600 aborcji, co stanowi najniższy wynik od 1956 r. To poważny spadek, bo jeszcze dwadzieścia lat temu, na przełomie tysiącleci, w Czechach dokonywano prawie 47 000 aborcji rocznie.
W ubiegłym roku w kraju odnotowano jedynie 27 600 aborcji, samoistnych lub wywołanych, jak wynika z najnowszych danych Czeskiego Urzędu Statystycznego, co oznacza spadek o prawie dwa punkty rok do roku.
Prezes Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa Vladimír Dvořák mówi, że od 11 do 14 000 przypadków to samoistne poronienia. Według Pavla Caldy, ginekologa i położnika Uniwersyteckiego Szpitala Ogólnego w Pradze, liczba ta może wzrosnąć w nadchodzących latach, ponieważ kobiety zachodzą w ciąże coraz później i mają też coraz częściej rozmaite powikłania zdrowotne.
Spadek liczby aborcji tłumaczy się coraz częściej „zaplanowanymi ciążami” i większą odpowiedzialnością par. Trzeba jednak dodać, że statystyka nie uwzględnia aborcji za pomocą „pigułek poronnych”.
Republika Czeska, ze średnią około 1,7 dziecka na kobietę, jest jednym z krajów Unii Europejskiej o najwyższym współczynniku dzietności. Współczynnik dzietności w tym kraju utrzymuje się jednak nadal poniżej progu zastępowalności populacji, za który przyjmuje się wskaźnik 2,05, co pozwala na odnowę populacji kraju.