Wysyłają wojsko na granice przeciw imigrantom

Flaga Słowacji Źródło: PIxabay
Flaga Słowacji Źródło: PIxabay
REKLAMA

Premier Słowacji Ludovit Odor powiedział w środę, że w walce z nielegalną migracją siłom policji granicznej będzie można do końca roku wysłać do pomocy do 500 żołnierzy. Premier dodał, że w razie potrzeby żołnierze będą wspierać policjantów w przyszłym roku.

Po posiedzeniu gabinetu, na którym dyskutowano możliwe rozwiązania w celu ograniczenia napływu migrantów, premier powiedział, że obecność wojska pomoże logistycznie zorganizować pobyt migrantów w kraju. Celem jest, aby nie dochodziło do gromadzenia się kilkusetosobowych grup przy samej granicy.

REKLAMA

Chodzi także o zwiększenie liczby patroli w pobliżu granicy z Węgrami. Zdaniem premiera mieszkańcy południa kraju muszą widzieć więcej policjantów i żołnierzy w miejscach, gdzie gromadzą się nielegalni migranci. Jednocześnie Odor powiedział, że hermetyczne uszczelnienie granicy nie jest możliwe. Zapewnił, że rząd chce zadbać o migrantów, zapewnić im jedzenie, picie i lepsze warunki sanitarne. Dodał, że prezydent Zuzana Czaputova zgadza się z propozycjami gabinetu.

Jednocześnie premier zapowiedział nowelizację przepisów z okresu pandemii covid-19, gdy władze wydawały migrantom zaświadczenia pozwalające im na pobyt na Słowacji.

W ciągu pierwszych niespełna ośmiu miesięcy br. do Słowacji dotarło około 24 500 nielegalnych migrantów. W całym roku 2022 r. było to prawie 10 900 uchodźców. Wcześniej przybywało zaledwie kilkaset osób rocznie. Migranci traktują Słowację jako kraj tranzytowy w drodze do Niemiec lub Austrii.

(PAP)

REKLAMA