74% ankietowanych odrzuca politykę rządu w temacie imigracji i chce zmian

Miał wyjechać z Francji, ale jednak w niej pozostał. / Zdjęcie ilustracyjne: Pexels
Miał wyjechać z Francji, ale jednak w niej pozostał. / Zdjęcie ilustracyjne: Pexels
REKLAMA

Z najnowszego badania Odoxa Backbone dla „Le Figaro” wynika, że ​​działania rządu w tym obszarze spotykają się z masową krytyką społeczną. Tymczasem rządowy projekt ustawy imigracyjnej ma trafić do parlamentu już w listopadzie.

Sondaż wykazuje, że Francuzi oczekują zmian i to zmian raczej radykalnych. 74% opinii publicznej odrzuca dotychczasowe działania władzy wykonawczej i prezydenta Emmanuela Macrona. Chcieliby zaostrzenia przepisów i polityki restrykcji.

REKLAMA

Szerokie poparcie mają np. pomysły umieszczania cudzoziemców z nakazem opuszczenia terytorium kraju na listach osób poszukiwanych w celu realizacji takiego nakazu (82% poparcia). Wyznaczenie kwot przyjmowanych imigrantów i coroczne ich aktualizowanie przez parlament popiera 81% badanych.

Możliwość wypowiedzenia się Francuzów w drodze referendum, co sądzą o imigracji, popiera 75%. Obowiązek składania wniosku o azyl w pierwszym państwie bezpiecznym cieszy się uznaniem 73%. 72% chciałoby systemu Państwowej Pomocy Medycznej i zastąpienia ją jedynie pomocą w nagłych wypadkach.

Chcieliby także ustalenia maksymalnego terminu, w jakim administracja ma udzielić osobie ubiegającej się o azyl wizyty w celu złożenia wniosku (81% za). 64% nie ma nic przeciwko temu, żeby osoby ubiegające się o azyl mogły podejmować legalnie pracę.

Francuzi są mniej nieprzychylni imigracji legalnej. W zawodach, w których brakuje pracowników, za ściąganiem ich z zagranicy jest 57% ankietowanych. Generalnie sprzeciwiają się temu jedynie wyborcy Zjednoczenia Narodowego (74% jest na nie).

Na 71% Francuzów, którzy opowiadają się za zmianą obowiązujących przepisów, 38% opowiada się za przyjęciem kolejnej ustawy przez parlament, a 33% za zorganizowaniem referendum. 28% uważa, że wystarczają obecne przepisy.

Ciekawostką jest, że na liście francuskich „niepokojów” imigracja jest dopiero na 7. miejscu (najważniejszy temat dla 24%), a znacznie bardziej absorbują ich problemy „siły nabywczej” (inflacja) – 61%, czy problemy służby zdrowia (58%).

REKLAMA