Zniknął kolejny chiński minister

Flaga Chin. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Flaga Chin. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Chiński minister obrony Li Shangfu nie pojawia się publicznie od dwóch tygodni. To już kolejny przypadek zniknięcia któregoś z ministrów rządu Chińskiej Republiki Ludowej.

Niedawno pisaliśmy o tym, że gdzieś „wyparował” minister spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Qin Gang, a chińskie MSZ nie chciało udzielać informacji w tej sprawie. Po jakimś czasie Gang ostał zastąpiony przez swojego poprzednika Wanga Yi.

REKLAMA

Czytaj więcej: Minister spraw zagranicznych Chin tajemniczo zwolniony ze stanowiska


Teraz, jak informuje brytyjski dziennik „Financial Times”, powołując się na trzech amerykańskich urzędników i dwa źródła wywiadowcze, od dwóch tygodni niewidoczny jest chiński minister obrony Li Shangfu.

Amerykanie zwracają uwagę, że Shangfu zniknął dwa miesiące po dymisji dwóch czołowych generałów Sił Rakietowych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej nadzorujących arsenał rakiet dalekiego zasięgu i broni nuklearnej.

Szef chińskiego MON-u miał zaplanowane spotkania na zeszły tydzień, które jednak odwołano ze względu na „stan zdrowia”.

„Najpierw znika minister spraw zagranicznych Qin Gang, potem znikają dowódcy sił rakietowych, a ministra obrony Li Shangfu nie widziano publicznie przez dwa tygodnie” – napisał w swoich mediach społecznościowych Rahm Emanuel, ambasador USA w Japonii.

Rząd USA uważa, że Shangfu zniknął, bo został zawieszony i objęty dochodzeniem ws. korupcji, która ma być powszechnym problemem w Chinach.

REKLAMA