Krajobraz po ujawnieniu afery wizowej. Polacy nie wierzą rządowi [SONDAŻ]

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. Foto: PAP
Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. Foto: PAP
REKLAMA

Afera wizowa to najprawdopodobniej jedna z najpoważniejszych afer rządu Prawa i Sprawiedliwości. Widzą to Polacy, którzy nie wierzą już w zapewnienia rządzących, że granice Rzeczypospolitej były odpowiednio chronione.

– Jak ocenia Pan/Pani zapewnienia obecnego rządu, że odpowiednio zabezpiecza granice Polski przed niekontrolowaną migracją i dba o sprawdzenie osób wjeżdżających do Polski? – pytali polskich obywateli pracownicy sondażowni United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski.

REKLAMA

Okazuje się, że rządowi wierzy już tylko 39,5 proc. ankietowanych. W tym 18,9 proc. osób stwierdza, że zapewnienia rządzących są „zdecydowanie wiarygodne”, a 20,6 proc. – że „raczej wiarygodne”.

55,5 proc. uczestników badania już rządowi nie wierzy. Wśród tych osób 24,6 proc. osób zaznaczyło odpowiedź „raczej niewiarygodne”, a 30,9 proc. – „zdecydowanie niewiarygodne”. Tylko 4,9 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie.

Afera wizowa PiS

Przed tygodniem wyszło na jaw, że za rządów PiS dosłownie każdy mógł sobie kupić na boku wizę i tym samym wjechać do Polski. Część z tych osób zostawała nad Wisłą, większość jechała dalej – na Zachód, do Skandynawii lub Stanów Zjednoczonych.

Polskie służby nie miały o tym pojęcia – lub miały, ale ze względu na korzyści nie chciały niczego ujawniać – co jest kompromitujące dla PiS-u. Cały proceder wykryły obce służby i dopiero wtedy nasze zaczęły działać. Ludzie ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, ze Stanisławem Żarynem na czele, tak łatwo tworzący w wielu kwestiach narrację przychylną rządowi, teraz milczą. Ze stołka poleciał jedynie wiceminister Piotr Wawrzyk. PiS uznaje, że to załatwia sprawę i próbuje aferę na wszelkie możliwe sposoby wyciszyć.

Patrząc na sytuację w Polsce i w Europie, widać że problem z migrantami drastycznie się pogłębia. Na Zachodzie „goście” już zmienili życie Europejczyków, szczególnie w kwestii bezpieczeństwa. W Polsce PiS deklaruje, że jest przeciwny masowej imigracji, a w praktyce wydaje mnóstwo wiz przybyszom. KO, Lewica, PSL/Trzecia Droga chcą imigrantów wypuszczać. I tylko Konfederacja jest za zdecydowanymi działaniami powstrzymującymi imigrację do Polski i Europy.

Jeżeli chcemy żyć w bezpiecznym świecie na godnym poziomie, to tylko realizacja postulatów Konfederacji może przynieść pożądane efekty.

Awantura w Polsat News. Krzysztof Bosak powiedział prawdę o nielegalnej imigracji. Czarzasty i Zgorzelski się zagotowali [VIDEO]

REKLAMA