Minister Rau: Afera wizowa nie istnieje

Zbigniew Rau.
Zbigniew Rau. / foto: PAP
REKLAMA

Zbigniew Rau, szef MSZ, przebywa obecnie w Nowym Jorku, gdzie odbywa się posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zza wielkiej wody szef polskiej dyplomacji skomentował aferę wizową, stwierdzając, że takowa w ogóle nie istnieje.

Rozmawiając z dziennikarzami w Nowym Jorku, Rau stwierdził, że „nie czuje się współwinny” w związku z aferą wizową. Minister nie rozważa też dymisji z powodu tego, co zostało ujawnione.

REKLAMA

– Jak spojrzeliśmy na dane, to wystarczy wskazać, że my w Polsce w 2022 roku, wydawaliśmy tyle wiz schengenowskich, które odpowiadają proporcji: na tysiąc mieszkańców Polski wydaliśmy niecałe dwie wizy. W tym samym czasie nasi partnerzy francuscy na tysiąc mieszkańców wydawali 20 wiz, a Niemcy 10 wiz – wyliczał Rau przekonując, że „nie ma żadnej afery”.

Zdaniem Raua „nieprawidłowości dotyczyły wydania około 200 dokumentów”.

Afera wizowa PiS

Przed tygodniem wyszło na jaw, że za rządów PiS dosłownie każdy mógł sobie kupić na boku wizę i tym samym wjechać do Polski. Część z tych osób zostawała nad Wisłą, większość jechała dalej – na Zachód, do Skandynawii lub Stanów Zjednoczonych.

Polskie służby nie miały o tym pojęcia – lub miały, ale ze względu na korzyści nie chciały niczego ujawniać – co jest kompromitujące dla PiS-u. Cały proceder wykryły obce służby i dopiero wtedy nasze zaczęły działać. Ludzie ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, ze Stanisławem Żarynem na czele, tak łatwo tworzący w wielu kwestiach narrację przychylną rządowi, teraz milczą. Ze stołka poleciał jedynie wiceminister Piotr Wawrzyk. PiS uznaje, że to załatwia sprawę i próbuje aferę na wszelkie możliwe sposoby wyciszyć.

Patrząc na sytuację w Polsce i w Europie, widać że problem z migrantami drastycznie się pogłębia. Na Zachodzie „goście” już zmienili życie Europejczyków, szczególnie w kwestii bezpieczeństwa. W Polsce PiS deklaruje, że jest przeciwny masowej imigracji, a w praktyce wydaje mnóstwo wiz przybyszom. KO, Lewica, PSL/Trzecia Droga chcą imigrantów wypuszczać. I tylko Konfederacja jest za zdecydowanymi działaniami powstrzymującymi imigrację do Polski i Europy.

Jeżeli chcemy żyć w bezpiecznym świecie na godnym poziomie, to tylko realizacja postulatów Konfederacji może przynieść pożądane efekty.

Krajobraz po ujawnieniu afery wizowej. Polacy nie wierzą rządowi [SONDAŻ]

REKLAMA