Niger coraz mocniej prowokuje Francję

Mężczyzna pokazuje flagę Nigru w drodze na stadion w Niamey, gdzie odbył się wiec poparcia dla junty.
Mężczyzna pokazuje flagę Nigru w drodze na stadion w Niamey, gdzie odbył się wiec poparcia dla junty. / Fot. PAP/EPA
REKLAMA

Niger zabronił francuskim samolotom latania nad swoją przestrzenią powietrzną. Po zamachu stanu w tym kraju nastroje antyfrancuskie manifestują się w ograniczeniu pracy francuskich dziennikarzy, nadawania mediów, czy żądań wycofania z kraju francuskich żołnierzy.

Po miesięcznym zamknięciu przestrzeni powietrznej, Niger otworzył ją ponownie na początku września. Reżim wojskowy wycofał jednak pozwolenie na loty dla samolotów francuskich. Air France obecnie nie korzysta z przestrzeni powietrznej tego kraju.

REKLAMA

Jak wynika z komunikatu skierowanego do załóg lotniczych, który w niedzielę zamieszczono na stronie internetowej Agencji Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej w Afryce (Asecna), władze wojskowe Nigru zakazują Francuzom latania nad swoim krajem.

Jednocześnie dodano, że „przestrzeń powietrzna Nigru jest otwarta dla wszystkich krajowych i międzynarodowych lotów komercyjnych”. Nie dotyczy to tylko samolotów linii francuskich lub samolotów czarterowanych przez Francję.

Stosunki Paryża z nowymi władzami powołanymi w wyniku wojskowego zamachu stanu są nadal bardzo napięte. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył nawet w połowie września, że ​​ambasador Francji w Nigrze został wzięty „zakładnika” przez władzę wojskową.

Wojsko, które obaliło prezydenta Mohameda Bazouma i przejęło władzę 26 lipca, pod koniec sierpnia nakazało wydalenie ambasadora Francji. Paryż odmówił zastosowania się do ultimatum, a

Niamey w odwecie ograniczyło jego ruchy. Francja i jej sprzymierzeńcy w Afryce grozili juncie interwencją wojskową, ale powstrzymały ją m.in. negocjacje, jakie prowadzą z Niamey Amerykanie.

REKLAMA