Polska i Czechy naruszyły prawo unijne

Obrazek ilustracyjny/Flagi Czech i Polski/Fot. Pixabay (kolaż)
Obrazek ilustracyjny/Flagi Czech i Polski/Fot. Pixabay (kolaż)
REKLAMA

Rzecznik generalny TSUE uznał, że Polska i Czechy naruszyły prawo unijne, odmawiając innym obywatelom Unii, którzy nie są obywatelami tych dwóch państw, ale mieszkają na ich terytorium prawa do bycia członkiem partii politycznej.

Ustawy obowiązujące w Polsce i Republice Czeskiej przyznają prawo do bycia członkiem partii politycznej wyłącznie swoim obywatelom.

REKLAMA

Zdaniem KE, obywatele Unii, którzy mieszkają w tych państwach członkowskich, ale nie są ich obywatelami, nie mogą korzystać z prawa kandydowania w wyborach lokalnych i europejskich na takich samych warunkach jak obywatele polscy i czescy.

Uznając, że taka sytuacja prowadzi do niezgodnej z art. 22 unijnego traktatu dyskryminacji ze względu na przynależność państwową, KE wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE dwie skargi przeciwko Polsce i Republice Czeskiej.

Rzecznik generalny TSUE zaproponował, aby Trybunał orzekł, że skargi te są zasadne, mimo że przystąpienie do partii politycznej wchodzi w zakres kompetencji państw członkowskich, przy wykonywaniu tej kompetencji państwa te powinny przestrzegać obowiązków wynikających z prawa UE, a każdy „przemieszczający się” obywatel Unii powinien mieć możliwość korzystania ze swojego prawa kandydowania w wyborach lokalnych i europejskich na takich samych zasadach jak obywatele krajowi.


Tekst ukazał się w segmencie Postęp w Kraju w numerze 03-04 (2024) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


REKLAMA