
Zgromadzenie Ogólne ONZ oficjalnie (UNGA) przyjęło rezolucję wzywają Izrael do opuszczenia okupowanych syryjskich Wzgórz Golan.
Za przyjęciem rezolucji głosowało 91 państw członkowskich ONZ. Dziewięć państw było przeciw: Australia, Brazylia, Izrael, Kanada, Mikronezja, Palau, USA, Wielka Brytania i Wyspy Marshalla. 65 krajów wstrzymało się od głosu.
Rezolucja stanowi, że decyzja Izraela o nałożeniu prawa, jurysdykcji i administracji na okupowane syryjskie Wzgórza Golan jest nieważna. UNGA domaga się wycofania Izraela z zajętego terytorium.
Przyjęty uchwała podkreśla, że Izrael okupuje syryjskie Wzgórza Golan od czerwca 1967 r., a wycofanie byłoby realizacją rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Jeśli chodzi o izraelską decyzję o aneksji Wzgórz Golan podjętą 4 grudnia 1981 r., ONZ stwierdziła, że jest to „nieważne”.
15 listopada 2018 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję wzywającą Izrael do zaprzestania eksploatacji zasobów naturalnych na terytoriach palestyńskich, w tym na okupowanej Wschodniej Jerozolimie i na wzgórzach Syryjskich Wzgórz Golan.
25 marca 2019, w trakcie wizyty premiera Netanjahu, prezydent Donald Trump podpisał deklarację, w której Stany Zjednoczone uznały zwierzchność Izraela nad okupowanymi Wzgórzami Golan.
– Po 52 latach nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone w pełni uznały władzę Izraela nad Wzgórzami Golan – napisał wówczas na Twitterze.
Źródło: un.org/Middle East Monitor/nczas