Od dziś zmiany w kościołach. Ilu wiernych może przyjść na Mszę?

Nowe pokolenie Polaków jest w przeważającej części "wierzące, ale niepraktykujące"
Kościół
REKLAMA

Od dziś zwiększony zostaje limit wiernych w kościołach. Teraz w środku może przebywać jedna osoba na 10 m2. Do tej pory na jednego wiernego przypadało 15 m2.

W środę podczas konferencji prasowej rząd poinformował o terminach III etapu „odmrażania gospodarki”. Luzowanie obostrzeń związanych z koronawirusem obejmie m.in. salony fryzjerskie, gastronomię i szkoły. Zmieniony został też limit wiernych, którzy mogą przebywać w kościołach.

Kościoły cały czas są bardzo dalekie od wypełnienia, tak jak to było wcześniej, przed pandemią – usłyszeliśmy podczas rządowej konferencji.

REKLAMA

Nie zabrakło także propagandy. Premier „wspaniałomyślnie” połączył bowiem zwiększenie limitu wiernych w kościołach z 100. urodzinami papieża Polaka.

Na setne urodziny naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II, który zmienił losy świata, zmienił losy Polski, od najbliżej niedzieli chcemy, żeby to była jedna osoba na 10 metrów (kwadratowych) w całej powierzchni kościoła, kaplicy, w której odbywa się nabożeństwo i myślę, że dzięki temu więcej wiernych będzie mogło uczestniczyć w mszach świętych, nabożeństwach – mówił Mateusz Morawiecki. Wcześniej obowiązujący limit w kościołach to jedna osoba na 15 m2.

18 maja 2020 r. przypadnie 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły. 17 maja miała się z tej okazji odbyć specjalna pielgrzymka do Rzymu, jednak odwołano ją ze względu na pandemię koronawirusa.

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Maseczek jednak nie muszą nosić duchowni podczas sprawowania mszy czy odprawiania nabożeństw.

Jak tłumaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, duchowni są zwolnieni z obowiązku zakrywania twarzy podczas sprawowania kultu religijnego. Zalicza się to bowiem do sytuacji wykonywania czynności „zawodowych, służbowych lub zarobkowych” w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej. Wśród nich są m.in. w budynki przeznaczone na potrzeby kultu religijnego. Wykonujący te czynności są zwolnieni z noszenia maseczek wówczas, gdy nie mają bezpośredniego kontaktu z interesantami.

Źródła: PAP/nczas.com

REKLAMA