47 grup faszystowskiej Antify pod obserwacją niemieckich służb. Faszyści przenikają do oficjalnych struktur publicznych

walki uliczne/Niemiecka Antifa. Zdjęcie: Marcel Mettelsiefen Dostawca: PAP/DPA.
Niemiecka Antifa. Zdjęcie: Marcel Mettelsiefen Dostawca: PAP/DPA.
REKLAMA

„Die Welt” dotarł do szczegółów raportów Niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji, które opisują działające na terenie kraju faszystowskie organizacje Antify. W Niemczech aktywnych jest 47 grup, które zostały zakwalifikowane jako ekstremistyczne i są pod obserwacją służb.

Antifa nie ma jednej struktury. To działające niezależnie od siebie grupy. Jak opisuje dziennik, grupy Antify głoszą, iż „prowadzą walkę z faszystami i organizacjami faszystowskimi”. Ich ostatecznym celem jest obalenie kapitalizmu i zaprowadzenie społeczeństwa bezklasowego. Antifa, jak sama podaje na swych stronach i w materiałach propagandowych, uznaje wolny rynek za źródło faszyzmu.

Antifa, jak napisano na stronie internetowej lewackich radykałów, przestanie walczyć z „faszyzmem” tylko wtedy, gdy „system kapitalistyczny zostanie rozbity i powstanie społeczeństwo bezklasowe”.

REKLAMA

Przemoc należy do stałego repertuaru środków stosowanych przez Antifę. Organizacje mają swój własny „wywiad”. Grupy publikują profile z prywatnymi adresami i zdjęciami osób, które uważają za „faszystów”. Faszyści Antify włamują im się do samochodów, podpalają je, napadają na domy, niszczą je pokrywając napisami, a czasami fizycznie atakują ludzi. Najczęściej chodzi o polityków i działaczy Alternatywy dla Niemiec.

Z powodu stosowania przemocy 47 grup Antify zostało zaklasyfikowanych jako ekstremistyczne. Znajdują się one pod obserwacją Urzędu Ochrony Konstytucji.

W Bawarii działają m.in Jugendantifa Fürth, grupa Lara Ingolstadt i Autonomiczna Antifa Monachium. Wszystkie te grupy uznawane są za bardzo brutalne.

W Hesji działają  Antifa United Frankfurt (AUF), kolektyw antyfaszystowski (AK) 069, grupa TASK, kolektywny jeździec AK z Kassel, Antifa ag5, ARAG i R4  i grupa BASEN. W Hamburgu działa Antifa 309, Antifa Altona Ost, Waterkant Antifa i Antifa A2.

W całych Niemczech funkcjonują dziesiątki takich grup. Jedynym landem, w którym lokalnej Antify nie zakwalifikowano jako ekstremistycznej, jest Meklemburgia-Pomorze Przednie.

Faszyści przenikają też do oficjalnych struktur politycznych. W raporcie służb przywołuje się przykład europoseł Zielonych Ska Keller, która wystąpiła w Parlamencie Europejskim ze sztandarem Antify. Powiązana z Antifą ma być też Saskia Esken, deputowana do Bundestagu i współprzewodnicząca SPD.

Ostatnio w Niemczech wybuchł skandal, gdy okazało się, że Cornelia Ganten-Lange, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w Hamburgu, współpracuje z Antifą i kurdyjskimi terrorystami.

REKLAMA