
Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że na szczycie UE w Brukseli doszło do porozumienia przywódców unijnych ws. budżetu UE i funduszu odbudowy.
„Mamy porozumienie ws. budżetu UE i pakietu naprawczego. Teraz możemy rozpocząć jego wdrażanie i odbudowę naszej gospodarki. Nasz przełomowy pakiet naprawczy przyspieszy zieloną i cyfrową transformację” – napisał na Twitterze szef RE Charles Michel.
Satysfakcję z kompromisu wyraziła też szefowa KE Ursula von der Leyen. „Europa idzie do przodu! Porozumienie Rady Europejskiej w sprawie następnego budżetu UE i funduszu odbudowy. 1,8 biliona euro na wsparcie naszego ożywienia i zbudowanie bardziej odpornej, zielonej i cyfrowej UE” – napisała.
Deal on the #MFF and Recovery Package #NGEU
Now we can start with the implementation and build back our economies.
Our landmark recovery package will drive forward our green & digital transitions. #EUCO
— Charles Michel (@eucopresident) December 10, 2020
Kraje UE otrzymały w środę propozycję kompromisu ws. budżetu UE, która wypracowana została w toku konsultacji w Warszawie, Berlinie, Budapeszcie i Brukseli.
Na czym polega kompromis?
Polscy dyplomaci przekazują, że przedstawiona propozycja likwiduje uznaniowość w mechanizmu warunkowości dot. budżetu UE. Wskazywali, że Polska nie jest przeciwko ochronie pieniędzy unijnych podatników, ale przeciwko uznaniowości.
„Uzyskaliśmy gwarancję tego, że mechanizm warunkowości nie jest po to, aby zastępować procedurę art. 7, tylko koncentruje się na ochronie interesów finansowych i budżetowych UE. Dodatkowo, w tekście jest też hamulec bezpieczeństwa, w postaci skierowania danej sprawy do Rady Europejskiej.(…) Od uznaniowości, czy coś jest praworządne, czy też nie jest, jest art. 7 traktatu” – powiedział jeden z polskich dyplomatów w środę.
Jak dodał, kompromis zawiera gwarancje, że sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych. „Potrzebne jest wykazanie, że istnieje korupcja, konflikt interesów i są one zagrożeniem dla interesów finansowych UE” – zaznaczył.
Jak dodał, kompromis zawiera też zapisy o tym, że KE została zobowiązana do przygotowania wytycznych dot. mechanizmu zgodnych z konkluzjami szczytu UE.
W dokumencie, do którego dotarł PAP, w punkcie 2e zawarto stwierdzenie, że „samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu (mogącego zablokować wypłatę środków finansowych – PAP)”. Z kolei w punkcie 2a widnieje zapis, że budżet Unii, w tym Fundusz Odbudowy, musi być chroniony przed jakąkolwiek formą oszustwa, korupcji i konfliktu interesu.
Politycy PiS mówiący o "sukcesie negocjacyjnym", bo "oddzielono praworządność od budżetu", mówią nieprawdę. Nie jest planowana zmiana nawet przecinka w obecnej propozycji, a PL i HU mają skorzystać z przewidzianej od dziesięcioleci w traktatach możliwości zaskarżenia aktu do TSUE
— Patryk Wachowiec (@PatrykWachowiec) December 9, 2020
To "porozumienie" wynegocjowane przez Morawieckiego i Orbana to nic innego, jak parafraza treści mechanizmu "pieniądze za praworządność" i wybranych przepisów traktatu. Do tego ma niewiążący charakter i nie stanowi źródła prawa. W samym mechanizmie nie zmieni się nawet przecinek. https://t.co/uSr0Q8OYj3
— Patryk Wachowiec (@PatrykWachowiec) December 9, 2020
Muszę zgodzić się z ministrem Ziobrą. Konkluzje RE "interpretujące" mechanizm warunkowości nie mają jakiejkolwiek mocy wiążącej, bo RE nie stanowi prawa. PMM najzwyczajniej kłamie mówiąc, że to coś zmienia. Trzeba by było zwołać konferencję międzyrządową i zmienić traktat. pic.twitter.com/Dzkyr36JhE
— Patryk Wachowiec (@PatrykWachowiec) December 9, 2020
"Sukces negocjacyjny" lvl Morawiecki:
– lipiec 2020 – zgoda na mechanizm "pieniądze za praworządność"
– grudzień 2020 – wynegocjowanie mechanizmu w dokładnie takim samym kształcie, który krytykował— Patryk Wachowiec (@PatrykWachowiec) December 10, 2020