
Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii udało się porozumieć w sprawie wprowadzenia procedury Brexitu. Ością niezgody prawie do końca była kwestia połowów. Rybacy po obydwu stronach kanału są jednak pełni niepewności.
Długo oczekiwane porozumienie zostało osiągnięte w czwartek 24 grudnia niemal rzutem na taśmę. Rybacy angielscy i unijni nadal się jednak martwią się o swoją przyszłość. W ramach umowy Wielka Brytania odzyska kontrolę nad swoim wybrzeżem, ale tylko częściowo.
Połowy kutrów francuskich, czy holenderskich zmniejszą się na brytyjskich wodach o 25%. Brytyjscy rybacy uważają się za oszukanych, ponieważ premier Boris Johnson obiecał im odzyskanie pełnej suwerenności na tym obszarze.
Nie kryją słów krytyki. Zmniejszenie połowów może jednak odbić się na kondycji rybaków z państw UE. Ich łowiska są przetrzebione, a każde ograniczenie to niepewność ekonomiczna.
Wydaje się, że sporo będzie zależało od wprowadzenia nowych praktyk połowów. Trzeba te z dodać, że to tylko nowy okres przejściowy, który potrwa do roku 2026. Warto zwrócić uwagę, że brytyjski premier Johnson i szefowa KE von der Leyen odmiennie przedstawiali porozumienie.
Szef brytyjskiego rządu mówił: „odzyskaliśmy kontrolę nad prawami i naszym losem. Odzyskaliśmy kontrolę nad każdą jotą i każdą kreską naszych regulacji. W sposób, który jest kompletny i nieskrępowany. (…) Będziemy mogli ustanawiać własne standardy, wprowadzać innowacje w sposób, jaki chcemy, tworzyć nowe ramy dla sektorów, w których ten kraj przewodzi światu, od nauk biologicznych po usługi finansowe, sztuczną inteligencję i innych.”
Johnson poinformował, jak wygląda kompromis w sprawie rybołówstwa. Ostatecznie okres przejściowy będzie wynosił 5,5 roku i dodał: „będziemy niezależnym państwem nadbrzeżnym z pełną kontrolą nad naszymi wodami, a brytyjski udział w (połowach na) naszych wodach znacznie wzrośnie – z około połowy dziś do blisko dwóch trzecich za pięć i pół roku. Chcieliśmy trzy lata, skończyliśmy z pięcioma latami. Myślę, że to rozsądny okres przejściowy”.
stanotte non dimentichiamo di aggiornare gli Euro#Brexit pic.twitter.com/Y93KM1MANO
— ele O nora (@NaturaMorsa) December 24, 2020
Źródło: France Info/ PAP