Błąd systemu przedłuża TYM osobom kwarantannę. GIS: „Prosimy o zignorowanie tych informacji”

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA
Osoby, które do 5 lub 6 listopada przebywały na kwarantannie, mogły dostać nieprawdziwe informacje o jej przedłużeniu. Jak poinformował Główny Inspektor Sanitarny jest to spowodowane błędem systemu.

Osoby, które zakończyły kwarantannę 5 lub 6 listopada 2021 roku mogą otrzymać automatyczne informacje telefoniczne o jej przedłużeniu. „Prosimy o zignorowanie tych informacji. Przepraszamy za zaistniałe utrudnienia” – oświadczył GIS. Wyjaśniono, że powodem zaistniałej sytuacji jest błąd systemu, który automatycznie wysyła powiadomienia.

Obecnie, od 2 września, kwarantanna i izolacja domowa w Polsce trwają po 10 dni. Lekarz POZ może jednak podjąć decyzję o konieczności przedłużenia tego okresu, jeśli wymagał tego będzie stan zdrowia pacjenta.

REKLAMA

Na kwarantannę jest kierowana osoba, która: miała kontakt z osobą zakażoną, chorą lub podejrzaną o zakażenie; ma objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem; została skierowana na wykonanie testu na obecność koronawirusa lub mieszka z osobą, która przebywa w izolacji domowej. Izolacji domowej podlega natomiast osoba z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Tak przynajmniej wygląda to w praktyce. Pojawiają się jednak doniesienia, że lekarze nagminnie nie kierują na testy na obecność koronawirusa zaszprycowanych, którzy mają objawy. Co więcej, zgodnie z aktualnym rozporządzeniem rządu warszawskiego, zaszprycowani domownicy lub ozdrowieńcy mieszkający z osobą z potwierdzonym dodatnim wynikiem testu są zwolnieni z kwarantanny.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule poniżej.

Tak zakłamują statystyki covidowe. SZOKUJĄCE praktyki na ogromną skalę

Kwarantanna trwa 10 dni od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia lub styczności ze źródłem zakażenia koronawirusem. Jednak służby sanitarno-epidemiologiczne mogą zadecydować o przedłużeniu kwarantanny.

Podobnie jest także w przypadku skierowania na test przez lekarza POZ – kwarantanna trwa wówczas 10 dni od dnia, w którym skierowanie zostało wystawione. Jeśli jednak wynik będzie negatywny, kwarantanna kończy się automatycznie. Jeśli będzie pozytywny – pacjent trafia na izolację domową lub do szpitala.

Z kolei osoba, która mieszka z chorym na Covid-19 przebywającym w izolacji domowej, ma kwarantannę na okres izolacji osoby chorej plus 7 dni. W takim wypadku nie ma decyzji sanepidu – osoba, której to dotyczy ma obowiązek sama poddać się kwarantannie i pilnować jej terminu.

Źródło: RMF FM

REKLAMA