
Trwają obrady Komisji Zdrowia, na której procedowana jest ustawa 1846 zaostrzająca segregację sanitarną w Polsce. Poseł Konfederacji Grzegorz Braun zarządził minutę ciszy dla ofiar covidowej polityki rządu. Wyłączono mu mikrofon. Pod Sejmem protestują przeciwnicy ustawy.
Na początku obrad Komisji Zdrowia jej wiceprzewodniczący Rajmund Miller zaapelował, by minutą ciszy uczcić ponad 100 tys. zgonów przypisanych do COVID-19.
Gdy minuta ciszy minęła, poseł Braun zaproponował minutę ciszy i uczczenie tym samym zgony nadmiarowe wywołane covidową polityką rządu.
Przewodniczący komisji Tomasz Latos (PiS) wyłączył wówczas Braunowi mikrofon. Na sali komisji zapanował mały chaos, ale ostatecznie większość wstała, aby uczcić nadmiarowe zgony minutą ciszy. Dwóch posłów opuściło jednak salę.
Następnie głosowano nad poprawkami. Wszystkie autorstwa Konfederacji zostały odrzucone w „pakiecie”, tzn. nie rozpatrywano każdej z osobna.
– Złożyliśmy je razem, ponieważ mieliśmy świadomość, że mogą się nie podobać. Proponowałbym, aby omawiać je osobno – argumentował poseł Artur Dziambor.
Politykom Konfederacji nie pozwolono dalej zabrać głosu podczas ich procedowania. Jedna z poprawek zakładała, by całą ustawę nazwać apartheidem szczepionkowym, a inna, by zaczęła obowiązywać np. w 2099 roku. Poprawki wydawałoby się absurdalne, ale wpisujące się w absurdalną sytuację, w jakiej się znaleźliśmy.
Na Kom. Zdrowia przew. @LatosTomasz uprawia jawną gangsterkę proceduralną: kilkadziesiąt poprawek @KONFEDERACJA_ odrzucono w kwadrans, bez dyskusji, bez prawa głosu wnioskodawców – zjednoczona koalicja kowidowa triumfuje. pic.twitter.com/9glRph73bF
— Grzegorz Braun (@GrzegorzBraun_) January 11, 2022
Poprawkę, by w całości odrzucić ustawę 1846 złożył Artur Łącki z Koalicji Obywatelskiej. Jak argumentował, nie chodzi o powstrzymanie segregacji sanitarnej, ale o to, aby ta nie obciążała pracodawców. Za samą segregacją sanitarną jak najbardziej optuje.
Poprawka została oczywiście odrzucona. Właściwie wszystkie głosowania wyglądają tak, że po informacji, jaka poprawka jest procedowana, pojawia się krótki komunikat typu „strona rządowa ocenia negatywnie/pozytywnie” po czym większość z PiS głosuje tak, jak im nakazano. Zero samodzielności.
Nie ulega wątpliwości, że Komisja Zdrowia – po kosmetycznych poprawkach – przepchnie ustawę 1846 zaostrzającą segregację sanitarną w Polsce. Zrobi to pomimo tego, że podczas publicznego wysłuchania ustawa była w zdecydowanej większości krytykowana.
W trakcie obrad Komisji Zdrowia pod Sejmem zebrała się grupa kilkudziesięciu-kilkuset protestujących przeciwko covidowej polityce. Domagali się oni odrzucenia w całości ustawy.
CZYTAJ TAKŻE:
- Publiczne wysłuchanie ustawy zaostrzającej segregację sanitarną. Większość wnosiła o odrzucenie projektu [WYPOWIEDZI]
- Publiczne wysłuchanie ustawy 1846. Dr Witczak: „Segregacja sanitarna nie redukuje transmisji wirusa” [VIDEO]