Nie tylko podatek cukrowy. Niedzielski nie wyklucza kolejnych „prozdrowotnych projektów finansowych, które pozwolą kształtować styl życia”

Adam Niedzielski i Mateusz Morawiecki/Fot. PAP
Adam Niedzielski i Mateusz Morawiecki/Fot. PAP
REKLAMA

Niedzielski chce opodatkować Polaków „dla zdrowia”

„Minister pandemii” Adam Niedzielski przyznał, że nie jest wykluczone, iż podatek cukrowy nie będzie jedynym, jaki rząd nakłada na Polaków „dla ich dobra”. Możliwe jest wprowadzenie kolejnych podobnych rozwiązań.

– W finansowaniu systemu ochrony zdrowia niezwykle ważna jest dywersyfikacja. W ślad za tzw. opłatą cukrową mogą pojawiać się kolejne prozdrowotne projekty finansowe, które pozwolą kształtować styl życia – stwierdził Niedzielski podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

REKLAMA

– Nasz system w zdecydowanej większości oparty jest na składce, która jest pobierana od naszego dochodu, ale w ostatnich latach wykonaliśmy ciekawy krok, wprowadzenie opłaty cukrowej. Rozwiązanie dotyczy m.in. napojów wysokosłodzonych, które zostały opodatkowane – przypomniał szef MZ.

Niedzielski utrzymywał, że skutek nałożenia na Polaków podatku cukrowego jest „świetny” nie dlatego, że zasila budżet zdrowia, ale dlatego, ze zredukowano konsumpcję napojów wysokosłodzonych. – Mieliśmy spadki rzędu 30 proc. z roku na rok, jeśli chodzi o spożycie tych napojów – mówił.

Podatek cukrowy, który rzekomo miał „wspierać” prozdrowotne wybory konsumpcyjne Polaków, rząd PiS wprowadził w ubiegłym roku. Tylko w 2021 roku uszczuplił on portfele polskich podatników o 1,42 mld zł. Część z tych środków została przeznaczona na leczenie chorób i działania profilaktyczne.

Podczas Kongresu w Katowicach Niedzielski zapowiadał też zmiany w ochronie zdrowia. Wyjaśniał, że dyskusja miała dotyczyć tego, jakie są wnioski i doświadczenia z zarządzania kryzysowego, a w konsekwencji, jakie są wyzwania. – Na bardzo poważną analizę przyjdzie jeszcze czas. Teraz musimy przerzucić siły z jednego odcinka na inny. Ale warto kilka punktów sformułować – powiedział.

Szef MZ wskazał, że „w kryzysach pojawiło się nowe zagadnienie, już nie tylko poprawiania efektywności i dostępności dla pacjenta, ale budowania odpornych systemów opieki zdrowotnej, potrafiących wykazać wystarczającą elastyczność i poradzić sobie w trudnych okolicznościach”.

Warunki sprawnego systemu ochrony zdrowia, dynamicznie reagującego na kryzysy to, jak mówił, zasoby kadrowe, gwarancje finansowe, digitalizacja i teleopieka.


CZYTAJ WIĘCEJ: Niedzielski zapowiada: „Nie tylko teleporada, ale wdrażanie narzędzi związanych z teleopieką”


Źródła: ISBnews /Twitter/PAP/NCzas

REKLAMA