
W wyniku nieobecności znacznej liczby egzaminatorów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie, część egzaminów praktycznych na kat. B., które miały się odbyć dzisiaj, może zostać odwołana – poinformowała we wtorek dyrektor WORD w Lublinie Renata Bielecka.
Bielecka powiedziała, że egzaminy w Lublinie nie zostały odwołane, ale są niewielkie opóźnienia w ich rozpoczęciu. Dyrektor przeprosiła za zaistniałą sytuację i zapewniła, że w przypadku odwołania egzaminów zostaną wyznaczone dogodne terminy dla kursantów.
Chodzi tylko o zmianę systemu?
Pracownicy sekretariatów WORD w Puławach, Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej i Łukowie poinformowali, że egzaminy odbywają się zgodnie z planem.
W poniedziałek Wojciech Dusza z Komitetu Egzaminatorów RP poinformował na konferencji prasowej w Krakowie, że egzaminy nie odbywają się w kilkudziesięciu miastach. Środowisko to domaga się głównie zmiany systemu egzaminowania, który jest – jak wskazują jego przedstawiciele – „archaiczny i przyczynia się do automatyzmu i krzywdzenia osób egzaminowanych”.
Nie, o większe pieniądze
Egzaminatorzy, o których opinia wśród osób próbujących zdać egzamin na „prawko” jest – delikatnie mówiąc – zła, domagają się też podwyżki minimalnego wynagrodzenia do ok. półtorej średniej krajowej – taka kwota byłaby waloryzacją kwot ustanowionych w 2007 r. Obecnie początkujący egzaminator zarabia nieraz poniżej 3 tys. zł netto, a po kilku latach pracy może liczyć na wynagrodzenie 4-5 tys. zł netto.
Oficjalnie nikt nie mówi przy tym o dodatkowych dochodach tej grupy, ale to – jak wszyscy dobrze wiemy – już od lat jest temat tabu w Polsce.
Radom też bez egzaminów
W WORD w Radomiu i oddziałach terenowych w ciągu najbliższych dni nie będzie można potwierdzić swoich umiejętności podczas egzaminów na prawo jazdy. „Informujemy, że w dniach 8-10 sierpnia w Word w Radomiu i oddziałach terenowych nie będą przeprowadzane egzaminy” – poinformował także Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu. Oddziały terenowe radomskiego WORD-u mieszczą się w Grójcu i Kozienicach.
Tak zmieniać, żeby nic nie zmienić?
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że prowadzenie rozmów w sprawie WORD-ów powierzył wiceministrowi Rafałowi Weberowi. „Ministerstwo Infrastruktury podtrzymuje wolę dialogu ze środowiskiem egzaminatorów” – podkreślił szef resortu infrastruktury. Według ministra zarówno resort, jak i odpowiedzialni za przeprowadzanie egzaminów, zgadzają się, że należy rozmawiać o zmianach w systemie egzaminowania.
Pytanie: na ile te zmiany faktycznie pozwolą wyeliminować patologie ze „świata egzaminów na prawo jazdy”, a na ile ułatwią ich faktyczne utrzymanie.