Covidowe szczepienia niemowlaków nadciągają. Kraska zapowiada, co nastąpi

Waldemar Kraska. Foto: PAP
Waldemar Kraska. Foto: PAP
REKLAMA

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiada zwołanie rady ds. COVID-19 i zespołu ds. szczepień, by omówić podawanie covidowego preparatu niemowlakom i najmłodszym dzieciom.

Podobny ruch zapowiadał 20 października minister zdrowia Adam Niedzielski. Wówczas mówił, że stanie się to w „najbliższych dniach”. A Kraska mówi, że wydarzy się to po 1 listopada.

REKLAMA

Działania resortu zdrowia do następstwo decyzji Europejskiej Agencji Leków (EMA), która zarekomendowała rozpoczęcie szczepień przeciwko koronawirusowi preparatem Pfizera dzieci od szóstego miesiąca do czwartego roku życia, a szczepionką Moderny dzieci od szóstego miesiąca do piątego roku życia. Do tej pory szczepionka Pfizera była zatwierdzona dla dzieci od piątego roku życia, Moderny zaś od szóstego roku życia.

W Polsce w związku z powyższym zbiorą się nieco zakurzone i zapomniane rady ds. szczepień i ds. COVID-19. Klepnięcie decyzji wydaje się formalnością.

Przed nami są święta, więc troszeczkę nie jest to dobry czas, po świętach zbierze się rada ds. COVID-19 czy też zespół ds. szczepień. Najczęściej tak się dzieje, że kiedy EMA wydaje rekomendacje, to nasze rady to potwierdzają – oświadczył Kraska.

Jednocześnie zastępca Niedzielskiego „ubolewa”, nad tym, że szczepienia dzieci „nie cieszą się dużym zainteresowaniem rodziców”.

Nie mówię tylko o COVID-19, ale także o szczepieniach przeciwko chorobom wieku dziecięcego. Mamy niestety nie chcą szczepić, a potem pojawiają się odra czy różyczka, czyli choroby, które powinny już zniknąć – powiedział. Zapytany o skalę, odrzekł, że „niestety są to setki przypadków”.

Działania niepożądane u dzieci po covidowych szczepieniach

EMA podkreśla, że najczęstsze działania niepożądane obu szczepionek u dzieci w wieku od sześciu miesięcy do czterech lub pięciu lat były porównywalne do tych obserwowanych w starszych grupach wiekowych. Ponadto u dzieci przyjmujących preparat Moderny obserwowano także drażliwość, płacz, utratę apetytu i senność, a w przypadku najmłodszych przyjmujących lek Pfizera dodatkowo stwierdzono przypadki odczuwania bólu w miejscu wstrzyknięcia.

Mimo to Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) EMA uznał, że korzyści ze stosowania preparatu Pfizera (Comirnaty) i Moderny (Spikevax) u dzieci odpowiednio w wieku od sześciu miesięcy do czterech lub pięciu lat przewyższają ryzyko.

EMA zapewnia, że bezpieczeństwo i skuteczność obu szczepionek u dzieci i dorosłych będą nadal ściśle monitorowane, ponieważ są one stosowane w kampaniach szczepień w państwach członkowskich UE, za pośrednictwem unijnego systemu nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii oraz trwających dodatkowych badań, koordynowanych przez władze europejskie.

Zalecenia EMA zostały przesłane do Komisji Europejskiej, która wyda ostateczne decyzje do wszystkich państw UE. Następnie organy krajowe określą, komu i kiedy zaleca się szczepienie, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wskaźniki zakażeń i hospitalizacji, ryzyko dla wrażliwych populacji, zasięg szczepień i dostępność szczepionek.

Badanie: ten lek na covid NIE jest lepszy od placebo. W Polsce dopuścił go Niedzielski

REKLAMA