
Węgry przeniosą w następnym miesiącu swoją ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy na znak poparcia dla premiera Benjamina Netanjahu.
„W ostatnich dniach obie strony osiągnęły porozumienie w tej sprawie, a szczegóły zostały ustalone podczas intensywnych rozmów między ministrem spraw zagranicznych Eli Cohenem i szefem dyplomacji Węgier Peterem Szijjarto” – przekazali urzędnicy.
Krok ten jest odczytywany jako wsparcie Budapesztu dla premiera Netanjahu w czasie przeprowadzania przez niego kontrowersyjnej reformy sądownictwa.
Węgry będą pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na taki krok. Większość państw jest przeciwnych przenoszeniu misji dyplomatycznych do Jerozolimy w związku z brakiem porozumienia pokojowego pomiędzy Izraelem a Palestyną.
Stosunki premierów Viktora Orbana i Benjamina Netanjahu są od dawna bardzo bliskie. Szef rządu Węgier gorąco gratulował swojemu izraelskiemu odpowiednikowi powrotu do władzy w końcu 2022 roku.
W grudniu 2017 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone uznają Jerozolimę za stolicę Izraela i przenoszą swoją ambasadę do tego miasta. W 2019 roku premier Orban zapowiedział utworzenie w Jerozolimie biura handlowego Węgier o „statusie dyplomatycznym”.
Informację o przeniesieniu ambasady do Jerozolimy podał Times of Israel. Węgry na razie oficjalnie tego nie skomentowały.
- Bunt w Izraelu. Lotnicy-rezerwiści nie stawią się na ćwiczenia
- Żona premiera Izraela była przez kilka godzin zablokowana w salonie fryzjerskim [VIDEO]