
Skandal! Firma Marka Zuckerberga przekazywała producentom telefonów komórkowych dane użytkowników – bez ich zgody. Może to dla Facebooka być początek wojny z rządem USA.
Jak podaje „New York Times” na liście jest 60 firm, m.in. Apple, Amazon, BlackBerry, Microsoft i Samsung, ale są też podmioty chińskie: Huawei, Lenovo, Oppo i TCL. To właśnie ze względu na fakt współpracy z podmiotami z Państwa Środka Facebook może mieć wielki problem.
Jak podaje „New York Timesa” ten proceder trwał od 2010 r. i nie wiadomo, jaka liczba danych została udostępniona. W tym okresie z chińskiej sceny wycofał się internetowy gigant Google. Dlatego oczywistym jest, że firma Marka Zuckerberga liczyła na ogromne zyski w Państwie Środka.
–”Producenci telefonów dostali dostęp do informacji, na przekazywanie których użytkownicy się nie zgodzili. Facebook nas okłamywał, dawał złudzenie, że możemy rozporządzać danymi, a naprawdę sam decydował, komu te dane udostępni” – komentuje Adam Haertle z portalu Zaufana Trzecia Strona.
–”Zdaje się, że Facebook poszedł komuś za bardzo na rękę i liczył, że nikt się nie dowie” – dodaje.
Jak czytamy na portalu gazetaprawna.pl, Facebook może mieć poważne problemy z administracją USA. Chińskie podmioty technologiczne są jednym z głównych konkurencji na rynku światowym dla Białego Domu. Powody są dwa.
Chińscy producenci produkują i sprzedają taniej towary o podobnej jakości. Jedną z ofiar tej wojny handlowej jest firma Apple, który w 2017 r. został wyprzedzony globalnie pod względem sprzedanych telefonów przez Huawei. Amerykańska administracja dodatkowo zablokowała ogromne przejęcie firmy Qualcomm, którzy fachowcy wycenili na 142 mld dol! Firma ta to jeden z największych producentów komunikacji bezprzewodowej i procesorów do urządzeń mobilnych przez powiązaną z Singapurem spółkę Broadcom.
Po drugie administracja USA obawia się chińskiego wywiadu gospodarczego. Biały Dom, swoje ingerencje w umowy podmiotów prywatnych, wielokrotnie podawał troskę o bezpieczeństwo narodowe. Sytuacja zaogniła się przy okazji publikacji w 2012 r. raportu Izby Reprezentantów, który sugerował, że kupowanie chińskiego sprzętu przez firmy z USA, ze względu na bliskie powiązanie producentów z władzami Państwa Środka, niesie ryzyko przekazywania informacji.
Ten dokument był jedną z przyczyn tegorocznego nacisku na amerykańskie telekomy m.in. AT&T, by nie sprzedawały chińskiego sprzętu amerykańskim klientom.
Wtedy Reuters zacytował kongresmena, który zastrzegając anonimowość, stwierdził: –
-„Jeśli któraś z amerykańskich firm będzie powiązana biznesowo z Huaweiem lub chińskim operatorem China Mobile, będzie jej o wiele trudniej zdobyć kontrakt na realizowanie zamówień publicznych.”
O tej skandalicznej sytuacji dużo ostrzej wypowiedział się republikański senator Marco Rubio.
–”Jeśli Facebook zapewnił Huaweiowi specjalny dostęp do danych o amerykańskich użytkownikach swojej platformy, mógł równie dobrze przekazać je bezpośrednio chińskiemu rządowi”
Prezes Apple’a, Tim Cook także odniósł się do tej sprawy i zapowiedział utrudnienia dla Facebooka.
–”Damy użytkownikom naszych usług możliwość zablokowania zbierania danych przez Facebooka, Google’a i inne platformy śledzące użytkowników za pomocą przycisków „like” i „share” umieszczonych na różnych stronach” – stwierdził.
Przeczytaj też: Dzisiaj reprezentacja Polski gra ostatni sparing przed Mundialem w Rosji. O 18 mecz z Litwą
Nczas.com/ gazetaprawna.pl/ New York Times