
Na wsi wygrywa PiS, w większych miastach koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Bardzo dobry wynik w największych aglomeracjach zanotowała partia Wolność – partia Janusza Korwin-Mikkego uplasowała się na trzecim miejscu. Najnowszy sondaż CBOS.
Na wsi przewaga PiS nad koalicją PO i Nowoczesnej jest ponad czterokrotna: 35 proc. do 8 proc. wskazań. Stosunkowo wysokim poparciem cieszy się PSL, na które zamierza głosować co jedenasty wyborca – 9 proc. W małych miastach PiS ma dwukrotną przewagę – 28 proc. do 13 proc.; SLD ma 9-proc. poparcie.
W miastach średniej wielkości (20 tys. – 99 tys. 999 mieszkańców) poparcie dla PiS deklarowało 29 proc., a dla PO i Nowoczesnej 21 proc.; spośród pozostałych partii największym poparciem cieszy się tu Kukiz’15 – 11 procent.
W dużych, ale nie największych miastach (powyżej 100 tys. i poniżej pół miliona mieszkańców) koalicja PO i Nowoczesna oraz PiS mają niemal równe poparcie: odpowiednio 32 proc. i 31 proc.
W największych miastach koalicja PO-N ma niemal dwukrotną przewagę nad PiS z Solidarną Polską i Porozumieniem; 31 proc. do 17 procent. Na trzecim miejscu uplasowała się partia Wolność. Poparcie dla ugrupowania Janusza Korwin-Mikkego odnotowało tam 7 proc. wskazań.
Zainteresowanie jesiennymi wyborami lokalnymi i deklaracje udziału są słabo zróżnicowane ze względu na wielkość miejsca zamieszkania; wyraźnie większe zainteresowanie wykazali w sondażu mieszkańcy największych aglomeracji i osoby w wieku 25-34 lata; najmniejsze – najmłodsi badani (18-24 lata).
W ocenie CBOS nastroje Polaków na mniej więcej trzy miesiące przed wyborami samorządowymi „pozostają w bardzo dużym stopniu upolitycznione”, co wyraża się w najwyższym w XXI wieku poziomie deklaracji zainteresowania wyborami i udziału w nich. Ośrodek zastrzega, że badanie jest reprezentatywne dla całego kraju, a nie dla poszczególnych typów miejscowości, stąd dane o preferencjach w zależności od miejsca zamieszkania należy traktować orientacyjnie.
Sondaż z cyklu „Aktualne problemy i wydarzenia” Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło 28 czerwca-5 lipca na 952-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)