Francja i Niemcy przygotowały rezolucję. Prostym sposobem chcą podporządkować sobie Polskę i Węgry

Angela Merkel, Emmanuel Macron. Foto: PAP/EPA
Angela Merkel, Emmanuel Macron. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Francja i Niemcy znów atakują Polskę, Węgry i Rumunię! Dodatkowo Partia prezydencka La République en Marche (LREM) przegłosowała w Komisji Spraw Europejskich francuskiego Zgromadzenia Narodowego propozycję nowej europejskiej rezolucji przeciwko wszystkim wyżej wymienionym krajom.

Co tym razem nam zarzucają? W tekście uchwały napisano, że w trzech wymienionych krajach niezależność sądownictwa i pluralizm mediów są zagrożone i że należy wspierać wysiłki Komisji Europejskiej w ramach procedury z artykułu 7.

REKLAMA

By podporządkować sobie nasze kraje, Francja i Niemcy, wpisali tam propozycję, że w przyszłym budżecie Unii wypłata środków powinna być uzależniona od przestrzegania rządów prawa. W kontekście polskiej reformy sądownictwa zarzuca się Polsce dyskryminację sędziów ze względu na wiek. Chodzi o to, że kobiety wcześniej przechodzą na emeryturę.

Dodatkowo wtorkowe posiedzenie Rady ds. Ogólnych, zaplanowane jako informacja na temat bieżącej sytuacji w Polsce w kontekście praworządności, przeistoczyło się w debatę, w której głos zabrało 11 państw członkowskich.

Przedstawiciele tych krajów wsparli wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Ten jeszcze przed rozpoczęciem obrad krytykował kontynuowanie przez rząd Polski zmian w Sądzie Najwyższym. Jak mówił we wtorek w Luksemburgu, takie postępowanie go martwi.

Francja i Niemcy we wspólnym oświadczeniu, które stało się już tradycją podczas posiedzeń Rady ds. Ogólnych i dyskusji o Polsce, krytykowały najnowsze posunięcia Warszawy. Niewykluczone, że w przyszłym miesiącu odbędzie się kolejne wysłuchanie Polski, bo chce tego część stolic.

Kontrowersje wśród krajów członkowskich UE wywołało m.in. ubiegłotygodniowe powołanie kolejnych 27 osób na sędziów SN przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański zapowiadał przed posiedzeniem, że chętnie przedstawi informacje bądź sprostuje nieścisłości w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości w Polsce, „jeśli będzie taka konieczność”.

Źródło: PAP/Do Rzeczy

REKLAMA