Wielomski: Koniec reprywatyzacji

Kilka tygodni temu na tych łamach dość krytycznie wypowiadałem się na temat rządowego projektu reprywatyzacji, wedle którego ograbieni przez Polskę Ludową właściciele mieli odzyskać maksymalnie „do 25 proc.” wartości zabranego im mienia (tekst „Ustawa reprywatyzacyjna PiS-u”). Oczywiście, jako realista stoję na stanowisku, że lepszy rydz niż nic i gdy mamy do wyboru „do 25 proc.” albo nie mamy dostać kompletnie nic, to trzeba brać to, co dają.

Niestety, dziś już wiemy, że poszkodowani nie dostaną nawet tych nędznych „do 25 proc.” (co zresztą często stanowiłoby wielomilionowe kwoty), które oferowała im projektowana ustawa. Media donoszą bowiem, że Prawo i Sprawiedliwość chyłkiem wycofuje się z jakiejkolwiek reprywatyzacji. Dzieje się tak nie dlatego, że politycy tej partii zmienili zdanie co do samej potrzeby minimalnego choćby zwrotu tego, co zagrabione, lecz z powodu obaw przed Stanami Zjednoczonymi.

Otóż przypomnijmy, że projekt ustawy obejmował wyłącznie obywateli polskich, nie obejmując między innymi mieszkających w USA Żydów mających polskie korzenie, lecz nie posiadających polskiego obywatelstwa. To wykluczenie nie wynikało zresztą z jakichkolwiek względów antysemickich, lecz z tego, że bez cenzusu obywatelstwa ustawą objęci zostaliby także Niemcy na Ziemiach Odzyskanych, co oznaczałoby przekreślenie pozytywów, jakie mamy z przejęcia tych terenów.

Spór wokół nowelizacji ustawy o IPN ujawnił nie tylko polonofobię części środowisk żydowskich zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych, lecz także i głośne stały się roszczenia finansowe wobec Polski wysuwane przez Światowy Kongres Żydów za tzw. mienie bezspadkowe, czyli mienie obywateli polskich pochodzenia żydowskiego, którzy zwykle – z racji masowego charakteru Holokaustu – nie pozostawili po sobie żadnych prawnych spadkobierców.

CZYTAJ DALEJ ->

9 KOMENTARZE

  1. A dlaczego rekompensujemy tylko niektóre straty wojenne i powojenne? A jeśli ludziom konfiskowano żywy inwentarz, to kto im odda? A jeśli kamienica została zniszczona na wojnie, a potem odbudowało ją państwo?
    Dlaczego dzisiaj społeczeństwo ma ponosić koszty komunistów?

    • Co masz przeciwko komunizmowi? W PRLu nie było demokracji a wg JKM demokracja to najgorsze zło.

  2. Ponieważ opozycja robi wszystko, żeby PiS wygrał następne wybory, to PiS ruszył do kontrofensywy i robi wszystko, żeby je przegrać. Kto zwycięży?

  3. There is clearly a bundle to realize about this. I suppose you made some good points in features also. dkdddeeadaea

  4. Co do sytuacji Żydów w Polsce. W 1995 r rozmawiałam na jednej z międzynarodowych konferencji naukowych we Włoszech z profesorem, Żydem polskiego pochodzenia, który wyjechał tuż przed wojną do Stanów. Był dyrektorem największego Instytutu polimerowego w Nowym Yorku, oraz w Izraelu. I on powiedział mi w chwili szczerości ,że działa w Międzynarodowych Organizacjach Żydowskich i ,że wszystko jest przygotowywane do tego , aby Żydzi wrócili do Polski. Od tego czasu spotykaliśmy się wiele razy, z nim i jego zoną oraz innymi Żydami z całego świata. Stawali sie coraz bardziej pewni siebie. Przyjęli, że ja należę do nich [ a nie należę] i przez wiele lat dostawałam bardzo duzo propozycji wyjazdu na stypendia i konferencje do USA. Nie skorzystałam , ale ta rozmowa z 1995 r , wypowiedziana z taka pewnością siebie mnie ciągle przeraża. A poza tym, w Polsce jest bardzo dużo ludzi pochodzenia Żydowskiego[ wokół mnie, w nauce np. ale nie tylko] , którzy okrywają swoja przynależność i stają się coraz bardziej bezczelni w stosunku do Polaków.

Comments are closed.