„Jeżeli nadejdzie kryzys lub wojna”. Szwedzi niepewni przyszłości

Idzie wojna? Władze Szwecji po raz pierwszy od ponad pół wieku przygotowują broszurę informującą mieszkańców, jak postępować w razie wybuchu wojny/ Twitter/ wikicommons
zdj poglądowe/ Twitter/ wikicommons

Pierwszy raz od czasów zimnej wojny szwedzkie ministerstwo obrony przygotowało specjalny dokument. Znalazły się w nim instrukcje działań, które należy podjąć w razie wybuchu wojny lub dużego wewnętrznego konfliktu w kraju. Dokument ma trafić do 5 mln gospodarstw domowych.

Mimo że Szwecja jest bezpieczniejsza niż większość krajów, zagrożenia istnieją – tłumaczył Dan Eliasson z agencji ds. obrony cywilnej podległej szwedzkiemu MON.

W instrukcji podano m.in. jak pozyskiwać wodę pitną, gdzie chronić się w czasie nalotu oraz w jaki sposób reagować na wroga propagandę. Sugeruje się również tworzenie zapasów konserw i suchego prowiantu, który ma służyć jako żelazna racja w czasie wybuchu konfliktu.

Jeśli Szwecja zostanie zaatakowana przez inny kraj, nigdy się nie poddamy – apeluje szwedzkie ministerstwo. Komentatorzy uważają, że pojawienie się dokumentu ma związek z coraz bardziej agresywną polityką Moskwy.

ZOBACZ: Szwedzka policja ostrzega przed falą gwałtów. Przybysze ruszą na łowy

Warto jednak zwrócić uwagę na inny aspekt. Dokument dotyczy również sytuacji wybuchu wewnętrznego konfliktu. Może więc odnosić się do coraz bardziej napiętej sytuacji, która jest efektem działania zorganizowanych grup przestępczych tworzonych przez uchodźców.

Wydaje się jednak mało prawdopodobne, że w ciągu kilku najbliższych lat szwedzkie społeczeństwo będzie zmuszone skorzystać z porad, jakich udziela resort obrony. Dystrybucja dokumentu stanowi raczej zabezpieczenie na przyszłość i wynika z analizy możliwych scenariuszy.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Amnesty International wspiera aborcję. Szokujące video

Źródło: tvp.info/nczas.com

6 KOMENTARZE

  1. Patologiczne lewactwo zrobiło ze Szwecji dziki kraj afrykańsko islamistyczny gdzie gwałty i morderstwa są na porządku dziennym.

Comments are closed.