Bruksela ma nowy plan jak poskromić Polskę i Węgry. Pieniędzmi che rozbić jedność Grupy Wyszehradzkiej

komisja europejska budżet unijny
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com

Według wpływowego i prestiżowego magazynu „Politico” eurokraci próbują nowej taktyki wobec niepokornych państw takich jak Węgry i Polska. Bruksela chce rozbić jedność Grupy Wyszehradzkiej.

Jak informuje „Politico” Komisja Europejska cały czas prowadzi zakulisowe rozmowy z Czechami i Słowakami, by ci przestali wspierać Polskę i Węgry. Elementem przetargowym są pieniądze. Eurokraci mają niedwuznacznie dawać do zrozumienia, że nasi południowi sąsiedzi mogą stracić na podziale unijnych funduszy, jeśli zbyt blisko będą współpracować z Polską Kaczyńskiego i Węgrami Orbana.

Jak pisze magazyn Polska i Węgry przez znaczną część politycznego establishmentu Europy Zachodniej uważane są za „kraje pariasy”. Sukces w szantażowaniu Czech i Słowacji miałby doprowadzić do jeszcze większej izolacji obydwu krajów.

Ta taktyka ma przynosić już pierwsze sukcesy. Według „Politico” było to widoczne w czasie niedawno odbytego w Bratysławie spotkania liderów regionu, które organizował słowacki think-tank Globsec.

Polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz miał mówić na nim, iż przekazanie Komisji Europejskiej zbyt dużej władzy i dalsze integrowanie Europy może skończyć się tym, iż „elity będą ludom narzucać swą wolę”. Czaputowicz chciałby, aby większą władzę miały instytucje międzyrządowe, a nie biurokraci z Komisji.

Ten pomysł był krytykowany przez Ivana Korčoka, słowackiego ministra ds. Unii. Według niego dużym państwo łatwiej byłoby wtedy „rozgrywać” małe państwa.

To byłoby źle gdybyśmy widzieli proces prowadzący do odchodzenia od instytucji wspólnotowych na rzecz międzyrządowych – powiedział Korčok.

Słowacki minister uważa, że Francja i Niemcy zyskałby wtedy jeszcze większe wpływy.

Zobacz też: Szok w Brukseli. Wyniki badania są jednoznaczne – młodzi ludzie nie popierają Unii Europejskiej

Według „Politico” liderzy Czech i Słowacji dali już Brukseli do zrozumienia, że nie poświęcą swych interesów na rzecz bliższego działania z Polską i Węgrami. Te interesy to fundusze na inwestycje publiczne. Unia współfinansuje 55% inwestycji publicznych na Słowacji i 43% w Czechach.

Bruksela nie może być jednak pewna, iż „spacyfikuje” zbuntowane państwa. W samej Europie Zachodniej coraz większe wpływy zyskują ugrupowania antyunijne, czego przykładem są ostatnie wybory we Włoszech i wejście do rządu eurosceptyków.

Zobacz też: Chce jak najszybciej deportować pół miliona imigrantów i wyprowadzić kraj ze strefy euro. Szef włoskiej Ligi pokazuje Brukseli gest Kozakiewicza

25 KOMENTARZE

 1. ▌▌Cała kwestia sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, czy Czesi chcą być w przyszłości jednym z landów Niemiec, a sami popychadłami Niemców, to wszystko.

  Jest taki „punkt bez odwrotu”, po przekroczeniu którego wszystkie siły działają już tylko na korzyść tego rozwiązania, do którego siły grawitacyjnej się zbliżono.

  • ▌▌„Ten pomysł był krytykowany przez Ivana Korčoka, słowackiego ministra ds. Unii. Według niego dużym państwo łatwiej byłoby wtedy «rozgrywać» małe państwa.”

   Czysto teoretycznie to prawda.

   Ciekawe jednak, jak w praktyce ma się to do brukselskich zapowiedzi, że najlepszy byłby mały, najlepiej jednoosobowy rząd Nowej Niemieckiej UE mówiący po niemiecku.

   • Przecież dyktatura to wasze marzenie prawiczki. Dlaczego nie podoba wam się UE rządzona przez dyktatora skoro wychwalacie Rosję Putina i komunistyczne Chiny?

    • Chodzi o te same Chiny,w których większość firm najwspanialszej pod słońcem UE ma swoje fabryki i którą odwiedza kanclerz IV Rzeszy,bo Chiny to dla Niemiec ważny partner handlowy ? O joj.

     • Chodzi o te same Chiny w których dozwolona jest aborcja na życzenie kobiety prawiczki.
      Chodzi o te same Chiny które nie umieją wyprodukować samochodu i samolotu. Nawet JKM jeździ BMW a nie Geely.

     • Czyli z aborcją jak w większości krajów UE.Większość krajów UE też jakoś nie produkuje samochodów i samolotów.Idąc Twoim tokiem „rozumowania” te kraje cudownej UE są jak Chiny.

     • Przecież w UE produkowane są BMW i Airbusy. Chińczycy nawet nie potrafią się zbliżyć do tej jakości.

   • ▌▌Niemiecka machina przyciąga pojedynczo, a wówczas mieli każdego wyłącznie na swoich warunkach — jedyny sposób obrony to tworzyć własny ośrodek grawitacji i dać się przyłączyć łaskawie — na swoich warunkach.

  • Nie no oczywiście że Czesi wejdą w konflikt z Niemcami na które przypada 50% ich handlu zagranicznego żeby bronić Polski i Węgier.
   Czesi zawsze byli romantyczni i nie przejmowali się biznesem.

   • Oczywiście.że nie wejdą,bo się dadzą przekupić.Bo szmaciarze z lewicy tak to załatwiają,czyli zastraszają i przekupują.

    • Jasne. A prawicowy Putin zamiast przekupować napada i morduje. Dlatego prawiczki uwielbiają prawicowego Putina a nienawidzą lewaczki Merkel. Bo prawiczki wolą bomby niż pieniądze.

 2. Merkel powie Orbanowi albo zagłosujesz przeciwko Polsce albo fabryki niemieckich samochodów przeniesie z Węgier na Słowację. I będzie znów 27 do 1.

 3. Dla prawiczków handel jest dobry, ale nie z Niemcami. Prawiczki bardzo martwią się o handel Polski z Rosją ale z Niemcami to już w ogóle.

  • to lewacka kurwa, debil, troll – z kurwiszonem się nie dyskutuje

 4. Słowacy ach Słowacy czy to nie ci co dopłacali po 5 Marek za sztukę od łebka ?

 5. Patologiczne marksistowskie eurolewactwo uprawia nic innego jak przekupstwo i korupcje unijnymi pieniędzmi na poziomie państw. Jak zwykle socjalistyczne popaprańce za pieniądze okradanych podatników tworzą z państw organizacje przestępcze.

Comments are closed.