Unia Europejska już nie istnieje. Tak ocenia wpływowy amerykański politolog

George Friedman fot. Wikipedia CC 3.0, autor: Søren Kierkegaard

Unia Europejska praktycznie przestała już istnieć – ocenił szef portalu analitycznego Geopolitical Futures, a wcześniej think tanku Stratfor George Friedman w wywiadzie dla węgierskiego portalu Mandiner.

George Friedman, znany amerykański politolog, strateg i analityk uważa, że Unia umrze śmiercią naturalną.

„Europejskie instytucje nie rozwiążą się, tylko będą nadal trwały. Ale rozpad już zachodzi. UE w praktyce przestała istnieć, narody nie muszą nawet z niej występować, po prostu ignorują te z zasad Brukseli, które im nie odpowiadają” – uważa Friedman

Czytaj też: Wałęsa w swoim stylu wypowiada się o kandydaturze Jakiego. „Jestem za, a nawet przeciw”

Friedman wskazał, że chociaż druga co do wielkości gospodarka Unii mówi coraz bardziej zdecydowanie o wystąpieniu ze Wspólnoty, to UE nie było w odpowiedzi stać na nic ponad groźbę, że „teraz damy im nauczkę”.

Czytaj też: Paranoik i oszczerca Verhofstadt znów ma atak. Oskarża Kaczyńskiego o branie pieniędzy od Kremla i współpracę z rosyjskim wywiadem

Amerykański naukowiec uważa, że „UE zawiodła, ale nie ma dla niej alternatywy”.

Friedman zakłada, że Niemcy czeka nieunikniony kryzys z powodu zależności od eksportu wynoszącego 50% swego PKB. Podkreśla, że największym partnerem są obecnie Stany Zjednoczone. Warto przy tym dodać, że relacje gospodarcze i polityczne pomiędzy oboma krajami, coraz bardziej się „rozjeżdżają”. Friedman podkreśla, że niemieckie banki – Deutsche Bank i Commerzbank – są, jak ocenia, słabe, a „5-procentowy spadek niemieckiego eksportu doprowadziłby do spadku PKB o blisko 2,5 proc.”.

Friedman ostrzega też przed ciężką sytuacją gospodarczą Włoch spowodowaną przez finansowy kryzys.

„Włoskie długi są przepakowywane i sprzedawane (w nowej postaci), a banki włoskie biorą kredyty od tych banków zachodnich, które udzielają pożyczek pod włoskie zadłużenie jako zabezpieczenie. Ponieważ Włochy są czwartą co do wielkości gospodarką Europy, stanowią centrum zagrożeń systemowych – powiedział”.

Podkreślił, że to Włosi brali pożyczki, ale dawali je inni Europejczycy, a więc obie strony są współwinne kryzysu.

Źródło: TVP Info

23 KOMENTARZE

 1. Wyjście Wielkiej Brytanii zapoczątkuje rozpad tego eurokomunistycznego tworu, Europa jest zbyt różnorodna żeby narzucać poszczególnym krajom jeden model polityczny kreowany przez lewacką patologie. Najwyższy czas na powrót do zasad gospodarczych z EWG.

  • ▌▌Rzeczywiście, UE jest już tak słaba, iż za poważne zagrożenie odbiera się samą próbę dyskusji o alternatywnych, bardziej odpowiadających Europejczykom sposobach zorganizowania Unii 2.0.

   A przyczyną upadku był maksymalizm — terror jednomyślności, aż w końcu doszło do niemieckiego ataku na narody Europy — zaplanowana operacja eksterminacji etnicznej osłaniana poprzez terror poprawności politycznej. To przepełniło czarę i rozpoczęło proces budzenia z letargu-hipnozy: kolejny kredyt w zamian za kolejną trującą tabletkę.

   .

   ▌▌Na początek warto byłoby chociaż zacząć rozmawiać o zupełnie nowej alternatywie polityczno-gospodarczej, bo proces rozkładu UE może przyspieszyć w tempie lawinowych (np. z chwilą najbliższego resetu finansowego) i wówczas wygrane będą te kraje, które będą dogadane, by wdrożyć nowy działający model, a nie wciąż biernie czekać, co im narzucą ci, którzy sami doprowadzili do upadku.

   Przykładowo nowa UE 2.0 — niekoniecznie z euro, z UK, a może nawet bez Niemiec (jeśli będą się upierać przy swojej hegemonii poprzez dalszą totalizację brukselską [jednokierunkowa „niemiecka solidarność”]) — wolny wewnętrzny handel, elastyczność, opt-out na wszystko (przy dostatecznie dużym poparciu).

   Wolność — jeśli wprowadzane regulacje są wspaniałe, działają i są skuteczne, to reszta sama chętnie je przyjmie — nie ma co czynić z Unii Europejskiej więzienia narodów (tu charakterystyczne były groźby pod adresem Grecji: — „Chcecie porzucić nasze euro? To wylatujecie również z UE, poza granice celne i rynku zatrudnienia!”

   • No ale przecież według prawiczków granice celne są dobre ( wychwalacie Trumpa za nakładanie ceł na UE i Kanadę ) a zatrudnienie poza granicami kraju nie jest dobre ( wychwalacie Trumpa który nie pozwala pracować Polakom w USA i nienawidzicie Merkel która pozwala Polakom legalnie pracować w Niemczech.

    • ▌▌Nie kłam.

     .

     ▌▌Użytkownik „ala wilk”: „Co ty człowieku bredzisz? Najbiedniejszą gminą w Polsce są Przytuły koło Jedwabnego a nie Biała Podlaska.”

     „dwie najbiedniejsze gminy tej wielkości”

     Może najlepiej najpierw komentarz przeczytać, potem próbować — oczywiście na własne, mocno ograniczone możliwości — go zrozumieć, a dopiero na końcu komentować? Taka byłaby najlepsza kolejność…

     .

     ▌▌Użytkownik „ala wilk”:
     „Naziści zabili 3 mln Polaków.
     Rosjanie zabili 1 mln Polaków.
     Żydzi zabili kilkuset Polaków.
     Geje zabili 0 Polaków.”

     A choćby cała kategoria morderstw chłopców przez pedofilskich pedziów***?

     *** BTW: Dlaczego wśród pedofilów pedzie zdarzają się statystycznie o wiele częściej, niż w normalnej populacji?

     • Dlaczego w Rosji gdzie homoseksualizm jest karalny jest 13 000 zabójstw rocznie?

     • ▌▌Po pierwsze, to łamiesz kanon lewicowej ideologii, gdzie homoseksualizm jest wrodzony, niezmienialny (a sama sugestia, że można go w jakikolwiek sposób ograniczyć legislacją zasługuje na karę śmierci, przynajmniej cywilnej) — zupełnie odwrotnie do trans, gdzie jedna wypowiedź dziecka ma świadczyć, że właśnie zmieniło płeć…

      Oczywiście, wiem że to głupie do maksimum, no ale ta ideologia nie polega na logice…

      .

      ▌▌Użytkownik „ala wilk”: „Dlaczego w Rosji gdzie homoseksualizm jest karalny jest 13 000 zabójstw rocznie?”

      Główne przyczyny są cztery:

      ● 1. Kultura przemocy stworzona przez lewicowy totalitaryzm jako narzędzie rozwiązywania sporów — echo masowych represji i masowych zbrodni popełnianych przez Rosjan w imię rozkwitu socjalizmu na cały świat.

      ● 2. Łatwy dostęp do broni palnej.

      ● 3. Zniszczenie kapitału społecznego przez komunistów (w szczególności przymusowa ateizacja i masowe represje).

      ● 4. Socjalizm i etatyzm obecnie panujące w Rosji: depresja, bieda, brak perspektyw…

      .

      ▌▌Pochodną przyczyn zabójstw jest też liczba samobójstw w Rosji. Jak pokazują statystyki wolność gospodarcza zwiększa poziom optymizmu, stan zdrowia, poczucie kierowania własnym życiem, aktywność społeczną i wiele innych, a więc nic dziwnego, że Rosja przebywa na przeciwnym biegunie.

     • Do tej pory twierdziliście że tam gdzie jest łatwy dostęp do broni palnej jest mało przestępstw.
      W Rosji jest socjalizm? Czy JKM mógłby proponować socjalistę Putina na prezydenta RP?

     • ▌▌Użytkownik „ala wilk”:
      „Do tej pory twierdziliście że tam gdzie jest łatwy dostęp do broni palnej jest mało przestępstw.”

      Jacy „my”? Jestem w kilku osobach? Przyzwyczajenie do pluralis majestatis? Nowomowy towarzyszy partyjnych?

      Ech, i znowu masowo przypisane te fałszywe intencje…

      .

      ▌▌Użytkownik „ala wilk”:
      „W Rosji jest socjalizm?”

      Oczywiście — spójrz choćby na system emerytalny. Gospodarka i brak wolnego rynku również o tym świadczą (tu może bardziej o etatyzmie, ale przecież często podlanym socjalistyczną retoryką).

      .

      ▌▌BTW: Wśród przyczyn zabójstw (i samobójstw) niewymieniony jeden „niuans” — agresywna polityka zagraniczna — jak się od stuleci po kolei napada na wszystkich sąsiadów (a ma się ich światowo rekordową ilość), to nic dziwnego, że i przestępczość jest na wyjątkowo wysokim poziomie — wojna demoralizuje wyjątkowo mocno, kształtuje szwadrony płatnych morderców, a dodatkowo daje łatwy dostęp do nielegalnej broni (co nb. wymusza zwiększony popyt na tę legalną i zabójczy krąg dodatniego sprzężenia zwrotnego się zamyka).

      Rosja napada zazwyczaj po każdej organizowanej przez siebie większej imprezie sportowej: IO w Moskwie — Afganistan, IO w Soczi — Ukraina (a korzystając z IO w Pekinie — Gruzja).

      Wkrótce się przekonamy na kogo Rosja teraz napadnie…

      .

      W Rosji mamy rekordowe ilości zabójstw polityków, dziennikarzy, prawników i biznesmenów, a więc wszystkich, którzy chcieliby coś zmienić w gnijącym postkomunistycznym układzie.

    • Nie kłamię.
     Ciągle wychwalacie Trumpa który nakłada cła no ale dla prawiczków cło to nie podatek.
     Wychwalacie Trumpa który nie pozwala Polakom pracować w USA a nienawidzicie Merkel która pozwala Polakom pracować w Niemczech.
     Czyli popieracie cła i brak wolnego przepływu pracowników – jak to u prawiczków.

     • ▌▌No to notorycznie się mylisz — choćby notorycznie przypisując fałszywe intencje…

      Różne intencje mogą przyświecać różnorakim opiniom, a nie takie, jakie Ty przypiszesz — bez żadnych przesłanek.

      Wiara w dobroczynne długofalowe skutki wolnego rynku nie przeszkadza dostrzec, iż to USA mają pozycję rozgrywającego i mają siłę narzucać pewne rozwiązania, łamać reguły jeśli tylko są dla nich korzystne.

      Tak samo stwierdzenie prostego faktu, iż Niemcy byli skuteczni w zredukowaniu liczebności Żydów w Europie nie oznacza „popierania”, tego faktu, „zachwycenia” nim, itp. fałszywie przypisywanych intencji.

      A poniżej pewnego poziomu nie ma sensu komentować.

    • Srala, ty naprawdę jesteś głupia. :-) Miałaś rację pisząc tak o sobie. (To chyba jedyny raz kiedy miałaś rację, właśnie pisząc, ze strasznie głupia cipa z ciebie)

   • ▌▌Poprawka:

    A przyczyną obecnej fazy upadku był maksymalizm brukselsko-niemieckiej oligarchii — terror ujednolicania wszystkich pod jeden odgórny szablon — sowieckiej w duchu urawniłowki, aż w końcu doszło do niemieckiego ataku na narody Europy — zaplanowanej operacji ostatecznej eksterminacji etnicznej osłanianej poprzez terror poprawności politycznej. To przepełniło czarę i rozpoczęło proces budzenia z letargu-hipnozy: przerwać proces nieustannego osuwania się: kolejny uśmierzający doraźny ból kredyt w zamian za kolejną trującą tabletkę.

    • ▌▌Europa nieustannie osuwa się w światowych rankingach. Tym samym traci rentę lidera — światowy lider może narzucać swoją cenę (a więc i marżę!), no bo jest światowym liderem.

     Cała reszta konkuruje kosztami, a zysk (i marża!) zmierzają do zera.

     Nie jest jednak łatwo zawrócić upadające socjalistyczne państwo dobrobytu ponownie na ścieżkę wzrostu!

     Stąd wiodące, choć podupadające państwa UE stojąc przed trudnym wyborem wybrały ścieżkę łatwiejszą: zamiast kończyć z niszczącym nas socjalizmem, lepiej niszczyć gospodarczo tych, którzy są pod naszym wpływem, wówczas nasz upadek nie będzie aż tak odczuwalny — jeszcze przez jakiś czas nie będzie bolało aż tak bardzo…

     • Upadająca to jest
      1. kapitalistyczna Rosja – wzrost gospodarczy minus 3%
      2. kapitalistyczne Chiny – zadłużenie 350% PKB.
      UE produkuje najlepsze samochody i samoloty na świecie, ma też najtańszą żywność na świecie w stosunku do pensji i najlepszą opiekę zdrowotną.
      Dlatego prawiczki nienawidzą UE.

    • A na czym polega ten terror poprawności politycznej w UE?
     Może na tym że UE nie napada na inne kraje jak Rosja i nie wprowadziła przymusowej aborcji jak Chiny?

     • ZADŁUŻENIE CHIN TO MNIEJ, NIŻ 25% PKB.
      WZROST GOSPODARCZY ROSJI WYNOSI PLUS 2%.

     • Jak to u lewaków g…o wiesz.W Chinach nie ma już przymusowej aborcji,a najtańsza żywność w stosunku do zarobków jest w USA.

 2. To ten pan co twierdził że Polska i Turcja będą rządzić Europą w XXI wieku?

 3. Facet może i jest wplywowy ale snuje fantasmagorie dla gawiedzi o wielkości Polski w ścisle okresśonym celu, szkoda strzepić język na te bzdety.

 4. Na zablokowanie portów przez Włochy

  Eurolewicy może być Golgota,
  Krzyż dla marksistów, kołek w Spinellego
  Serduszko wbity! Bo czarnego złota
  Napływ ustaje! Oś winna, OŚ ZŁEGO!!!
  Jakaś część Unii jest wciąż arogancka,
  Bo prawicowa, antyimigrancka.

  Ubogacanie blokują rasiści.
  Nie chcą stateczków z flotylli Sorosa!
  I straszą: „Dramat naprawdę się ziści,
  Kiedy dopadnie Was islamska kosa!”
  Ciemnogrodzianie, ci katolscy chłopi,
  Wierzą, że „ogień pali, woda topi”…

  O zacofańcy otwórzcie swe porty,
  Usuńcie płoty, otwórzcie granice!
  Od Erdogana niech Wysokiej Porty
  Sunie znów pochód na Unii stolice!
  My lewicowcy przymierzymy sznurek,
  Dobry na szyję?… Dopłata dla burek!!!

 5. Niestety gość ma rację. Piękna idea wspólnoty a co za tym idzie siły, rozpada się pod naporem partykularnych interesików. Europa w globalnym wyścigu przegrywa, marginalizuje się. Co więcej podzielona, wzajemnie pokłócona może stać się zarzewiem kolejnych wojen, dwie już mieliśmy. Taka była idea, zastąpić kłótnie, sprzeczności interesików, współpracą i wzajemną pomocą. Niestety politycy ponad interes wspólny przekładają, własny z czteroletnią perspektywą zaistnienia.

  • ▌▌To jest poniekąd spuścizna zachodnioeuropejskich „państw dobrobytu” — szybki wzrost, gospodarcza premia lidera pozwalają na wspaniałomyślność, tolerancję i wyrozumiałość.

   I przeciwnie — socjalistyczne przejadanie dorobku poprzednich pokoleń generuje konflikty (kto będzie dalej żyć na czyj koszt!), a w konkurencji międzynarodowej generuje powolny upadek.

   No i wówczas powstaje pytanie — kto ma dalej za to płacić?

   Z socjalizmu wyjść bardzo trudno, a więc łatwiejsze wydaje się zmuszenie słabszych partnerów (Europę Wschodnią), żeby przestali konkurować z naszym upadkiem — niech też zaczną generować biurokrację i socjalizm! Może uda się tak pociągnąć jeszcze pokolenie do kompletnego upadku…

Comments are closed.