To początek rewolucji? Wielkie protesty i starcia z policją w Iranie. Na ulice Teheranu wyszło 2 miliony ludzi. Chcą obalić reżim ajatollahów [VIDEO]

Protesty w Teheranie. Foto: tter
Protesty w Teheranie. Foto: tter

Irańczycy protestują przeciwko fatalnej sytuacji ekonomicznej kraju. Manifestacje mają też jednak podłoże polityczne. Demonstrujący mają dość reżimu ajatollahów.

Demonstrujący maszerują w kierunku parlamentu. Przyłączyli się do nich kupcy z Wielkiego Bazaru, którzy pozamykali swe sklepy i stoiska. Podobnie jest z właścicielami sklepów w centrach handlowych. Protesty po kolei obejmują kolejne dzielnice.

Policja próbuje rozproszyć tłum za pomocą gazu i armatek wodnych. Po ataku policji na ulicy Stambulskiej demonstranci spalili motocykle funkcjonariuszy. Według doniesień BBC w szpitalach stolicy przyjmowani są już pierwsi ranni.

Rozruchy i protesty mają znacznie większy zasięg niż te wiosna, kiedy to kobiety po raz pierwszy od blisko 40 lat zaczęły zdejmować hidżaby.

To największe protesty w Iranie od 2012 roku. Wtedy, także ich bezpośrednią przyczyną były problemy gospodarcze w jakie wpadł kraj po nałożeniu sankcji ekonomicznych za rozwijanie programu nuklearnego. Wtedy doprowadziło to do zmian w rządzie.

Zobacz też: Dramatyczna sytuacja chrześcijan w komunistycznym Wietnamie. Ograniczanie wolności słowa i aresztowania

Sankcje zniesiono w 2016 roku, ale niedawno Trump wprowadził je na nowo. Lokalna waluta rial pogrążyła się w spadkach. Za jednego dolara trzeba zapłacić teraz 90 tys rialów, podczas gdy tuż przez decyzją Trumpa kosztował on 60 tysięcy.

Fatalna sytuacja finansowa wywołała już m.in strajki w branży telekomunikacyjnej. Sprzedawcy importowanych telefonów protestowali w niedzielę w dwóch centrach handlowych.

Teraz protesty mają także podłoże polityczne. Demonstranci chcą zmiany władzy i przywołują imię ostatniego szacha Iranu – Rezy Pahlawiego. Manifestanci krzyczą: „Konserwatyści, reformiści – gra skończona” nawiązując do tego, że nie chcą już żadnej reformy Republiki Islamskiej, ale całkowitego obalenia reżimu.

Zobacz też: To się nie może dobrze skończyć. Tak się bawi Europa dewiantów pierwszej prędkości [VIDEO/FOTO]

18 KOMENTARZE

 1. Musi, co Ruscy dogadali się z Amerykanami i jest zielone światło dla przewrotu w Iranie. Fakt, że ta ich atomica to jest jednym i drugim nie na rękę, już o Żydach nie wspominam nawet.

 2. No i Moskale sprzedali Irańczyków. Kolejna „kolorowa rewolucja”. Wkrótce Persowie stracą kontrolę nad swoimi zasobami. Natanjahu jeździł do Moskwy i wyjeździł.

  • Może już to zrobili? Polska za Iran, a raczej bezcenny kraj nad Jordanem.

 3. Islamski Socjalizm teraz zaczyna mocno doskwierać Irańczykom? Żadna socjalistyczna mutacja nigdzie nie działa ponieważ socjalizm jest idiotyczną bujdą wyssaną z brudnego palca.

 4. Socjalizm nie jest grozny poki nie realizowane sa konserwatywne wartosci. Pomoc najubozszym a promowanie krolikojebstwa to ogromna roznica w wydatkach.

  • Szkoda, ze nikt nie wykastrował tego królika, który cię spłodził zanim to zrobił.

  • Patrz na Koreę Północną!
   Pomoc biednym, a Kościoły tylko podziemne.
   Jedź tam!

 5. Pytanie do niepełnosprytnych umysłowo szurów mających ból dupy o to że Persowie walczą z wszechmocną knagą totalniackiego państwa i wysrywającym z siebie komentarze w stylu „Wysłać wojsko na lewaków”, Co wy robicie na stronie wolnościowego magazynu? Polecam przenieść się na xportal, a najlepiej od razu odsłuchać ważną wiadomość.

 6. Prekoriur, zycie nie musi polegac na religijnym ekshibicjonizmie jaki reprezentujesz a komunizm to nie socjalizm. Poza tym zoltki maja swoje religie i nie potrzebuja twojego natretnego zydostwa ktore zawlaszczyc wszelka przestrzen swobody obyczajowej i nie tylko.

  • Komunizm to nie socjalizm, a socjalizm to nie utopizm, a utopizm to nie maoizm, a maoizm to nie trockizm
   itd itp. Ale czerwone to czerwone. A to szafowanie nazwami to czerwone sofizmaty, majace sugerowac, ze „diabla nie ma”.
   Spox, kazdego kto sie z Toba nie zgadza wyzywasz od Zydow? Sowieci nakazywali tak robic tylko uzywali epitetu „faszysci”. Dowod na glupote albo cwaniactwo, bo faszyzm to wloski wynalazek, tylko ze oni nie chcieli nazwy „nazisci” bo zdawali sobie sprawe z drugiego czlonu oficjalnej nazwy ruchu – narodowy SOCJALIZM.
   A co do zydow to ostroznie bo byli i sa wsrod nich patrioci na pewno wieksi niz wielu z dzisiejszych samozwanczych obroncow Polski i polskosci. A,a,a i uprzedzajac Twoje prawdopodobne oskarzenia …
   Nie nie jestem Zydem.

Comments are closed.