To ma być pojednanie narodów? Duda jedzie upamiętnić rzeź wołyńską a Poroszenko – zbrodnię Polaków na Lubelszczyźnie!

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko (PAP)
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko (PAP)

W niedzielę prezydent Andrzej Duda uda się na Ukrainę, aby wziąć udział w obchodach 75. rocznicy zbrodni wołyńskiej. Prezydent – jak podała jego kancelaria – udaje się na Ukrainę na zaproszenie metropolity łuckiego biskupa Witalija Skomarowskiego. Natomiast prezydent Poroszenko jedzie odwiedzić Polskę.  Dokładnie wieś Sahryń w województwie lubelskim, gdzie w 1944 doszło do zbrodni popełnionej przez polskie oddziały partyzanckie. 

Uroczystości upamiętniające rzeź wołyńską organizowane przez stronę polską rozpoczną się w sobotę.Wcześniej jak poinformował Instytut Pamięci Narodowej w Kijowie – własne obchody poświęcone 75. rocznicy konfliktu ukraińsko-polskiego na Wołyniu organizują władze Ukrainy. Udział w nich bierze m.in. wicepremier tego kraju Pawło Rozenko.

Czytaj też: Uwaga! Nadciąga ogromna fala protestów w służbie zdrowia. „Przepraszamy pacjentów za to, co nastąpi. Wszystkie inne sposoby zawiodły””

„W drugą niedzielę lipca tradycyjnie obchodzić będziemy rocznicę Krwawej Niedzieli – 11 lipca 1943 r. miało miejsce apogeum ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów pod przywództwem OUN-UPA” – poinformowała KPRP

Prezydent Duda ma m.in. wziąć udział w Mszy św. w Łucku w intencji ofiar mordu oraz oddać symboliczny hołd ofiarom ludobójstwa na terenach nieistniejących już dzisiaj polskich wsi na Wołyniu. Złoży też wieniec na cmentarzu – w miejscu bezimiennego pochówku w zbiorowej mogile zamordowanych Polaków.

Tymczasem ukraińska agencja Unian, poinformowała, że prezydent Petro Poroszenko w niedzielę 8 lipca planuje odbyć podróż do polskiej wsi Sahryń.

-„Podróż prezydenta jest przygotowywana?” – potwierdziło źródło agencji, ale nie podało dalszych szczegółów.

11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej, przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej. Tego dnia, nazwanego później Krwawą Niedzielą, zaatakowano ludność z blisko 100 polskich miejscowości.

Historycy oceniają, że podczas rzezi wołyńskiej zginęło od 30 do 60 tys. Polaków. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA, za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach, do którego doszło w kwietniu 2017 r. Rozwiązaniem sporu ma zajmować się polsko-ukraińska komisja ds. historycznych, na której czele stoją wicepremierzy obu państw Piotr Gliński i Pawło Rozenko.

Przeczytaj też: Donald Trump bardzo ostro: „Jesteśmy głupcami, że płacimy za ochronę Niemiec”

Nczas.com/ rp.pl/ PAP/ KPRP

19 KOMENTARZE

 1. Rozpowszechniacoe ukrainskie klamstwa jakoby w Sahryniu doszlo do zbrodni. Prawda jest taka ze AK zlikwidowalo grozne ufortyfikowane gniazdo UPA uprzedzajac
  planowany napad na polskie miejscowosci. Sprawe badal IPN w 2010 r i uznal ze noe doszlo do zbrodni. W 2013 pod wplywem naciskow ukrainskich sledztwo wznowiono. Dlaczego stosujecie narracje ukrainska?

  • Właśnie! Nie tylko tu zresztą stosowana jest ‚historiografia” UPAińska.
   Ogólna liczba wg polskich historyków to 130 do nawet 200 tysięcy ofiar, a nie jak podaje Ncz 30 do 60 tysięcy.
   Ta trumna Giedroycia ciągle miesza w Polsce.

  • Fałszywa narracja! Jeśli AK uprzedziła atak UPA – to dlaczego w lipcu doszło do ludobójstwa na polskiej ludności cywilnej??? Moja babcia pochodzi z Wołynia i opowiadała mi, że w pierwszych dniach nie mieli żadnej obrony! :(
   Taka jest smutna prawda… Przez głupią politykę RP -> tysiące naszych rodaków zostało zamordowanych przez „chłopów z kosami” (AK miała inne zadania)!

   • Sami się zamordowali ? Mylisz podstawowe rzeczy. Zamordowała ich UPA przy chętnej pomocy miejscowej ludności.

    • Jeśli do mnie ten komentarz to gratuluję intelektu! Bo albo jesteś takim ignorantem że mnie znasz historii albo nie czytasz do końca

  • Duda pojedzie dolać oliwy do rzezi wołyńskiej, Poroszenko benzyny do rzezi sahryńskiej.
   Dziel i rządź – zakładają wodzowie – póki naparzających się z obu starczy.W razie potrzeby mięsko armatnie na barykady,pierwszej klasy ! Ktoś musi tyłków cwanych wodzusiów chronić, nie ?
   Tak do końca świta i jeszcze dłużej, epokowe naiwniaczki.

   • Niestety ma pani całkowitą rację. Tak zawsze było, tak jest i tak zawsze będzie. Pochodzę z okolicy o podobnej historii, wiem od przodków jak bylo rzeczywiście a nie z książek historii, które prawie zawsze są tendencyjne.

 2. Ciągle spoglądam na rękę którą w II turze wyborów prezydenckich wrzuciłem do urny kartę wyborczą z głosem na Andrzeja Dudę. Boję się by mi za karę nie uschła.
  Andrzej Duda okazał się bigosem Adrianem Judą.
  Nigdy więcej.

 3. Oj przestańmy się czarować. Dowództwo AK (niestety dużo za późno, zwłaszcza po miesiącach ludobójstwa i po tym, jak UPA zamordowało w bestialski sposób naszych emisariusz wysłanych na rozmowy) wydało rozkaz do akcji odwetowej i wyżynania wsi ukraińskich. Gdyby AK zdecydowała się na to wcześniej, to skończyłoby się na kilku wsiach i nie byłoby żadnej rzezi wołyńskiej, bo by się Ukraińcy w porę opamiętali.

 4. .q….a weźcie tego duda bo mi węgiel bieleje w piwnicy,to jakaś katastrofa

 5. Do rosyjskich trolli (spreparowali ten art.) -> Polacy, zbyt dobrze znają historię, żeby zapomnieć wasze zbrodnie i okupację!

   • He he… właśnie udowodniłeś moją tezę ;)
    Do Twojej wiadomości: podziwiam robotę, ale nie macie szans z prawicowymi hejterami!
    Jesteście naiwni myśląc, że przekierujecie nienawiść do Rosjan -> na Ukraińców!
    Podbijasz tylko populizm, który niedługo się skończy:(
    Po co?

Comments are closed.