Gliński: w TVN24 prowadzący wzywał policję do buntu przeciw rządowi. Czy stacja straci koncesję?

Manifestacja przeciwników zmian w systemie sądownictwa 18 bm. przed Sejmem w Warszawie. PAP/Tomasz Gzell
Warszawa, 18.07.2018. Manifestacja przeciwników zmian w systemie sądownictwa 18 bm. przed Sejmem w Warszawie. PAP/Tomasz Gzell
REKLAMA

Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? – zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Podczas protestu, który odbył się w piątek przed Sejmem, przeciw zmianom w sądownictwie doszło do przepychanek manifestantów z policjantami. W efekcie cztery osoby trafiły do aresztu. Rzecznik KSP kom. Sylwester Marczak podał, że podczas działań rannych zostało dwóch policjantów. Demonstracja zorganizowana m.in. przez Obywateli RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet i Komitet Obrony Demokracji – trwa przed Sejmem od środy.

REKLAMA

Czytaj także: Ale numer! Platforma zaprasza Kukiza na wspólne listy. Z PSL-em i Petru. Czy Kukiz się zgodził?

„Wczoraj wieczorem w TVN24 prowadzący program nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej. Zwracam się z pytaniem do właściciela tej stacji, Discovery, czy akceptuje taki przekaz swojej telewizji? Proszę także o opinię w tej sprawie KRRiT” – czytamy we wpisie wicepremiera.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, stacje telewizyjne działają na podstawie koncesji. Mogą ją stracić, jeśli wzywają do działań niekonstytucyjnych. Takim działaniem jest wzywanie do buntu policji przeciwko rządowi. KRRiT musi ocenić na ile poważne były te wyzwania i na tej podstawie podjąć decyzję w tej sprawie.

Gliński odniósł się w ten sposób do piątkowego odcinka „Szkła kontaktowego”. W wyświetlonym wówczas materiale video rzecznik stołecznej policji wyjaśnił, że piątkowe działania policjantów, w tym użycie siły fizycznej wobec protestujących przed Sejmem „były podyktowane wykonywanymi czynnościami w związku z popełnionym wykroczeniem”. Komentując tę wypowiedź, współprowadzący „Szkło kontaktowe” red. Marek Przybylik stwierdził, że takimi działaniami funkcjonariusze „chcą pokazać, jacy są sprawni i służebni wobec polityków”. Jak dodał, „policjanci nie powinni walczyć z demonstrantami tylko z politykami”.

W piątek Sejm uchwalił przygotowaną przez PiS nowelizację ustaw m.in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Chodzi m.in. o zmiany procedur wyboru I prezesa SN i kwestie obsady stanowisk w tym sądzie. Za głosował klub PiS, przeciw był klub Kukiz’15, zaś kluby PO, Nowoczesnej i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu. Teraz ustawą zajmie się Senat.

TVN na razie nie skomentował sprawy

(PAP)

Czytaj także: Portal Onet i RPO Bodnar promują akcję masowego wysyłania pocztówek do sędzi Gersdorf. Bedą płakać jak stanie się o co proszą

REKLAMA