Dziś rocznica urodzin Romana Dmowskiego. Prezydent Duda złożył wieniec. Narodowcy się burzą!

Roman Dmowski. Fot. Wikipedia
Roman Dmowski. Fot. Wikipedia

Na warszawskim Kamionku przy głazie, który symbolicznie upamiętnia miejsce narodzin Romana Dmowskiego, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy złożony został wieniec. W czwartek przypada 154. rocznica urodzin jednego z „ojców niepodległości”. To skandal – twierdzą narodowcy, którzy zarzucają prezydentowi Dudzie, że postrzega Dmowskiego przez pryzmat lewicowej propagandy.

„9 sierpnia 2018 roku przypada 154. rocznica urodzin jednego z Ojców Niepodległości – Romana Dmowskiego. Z tej okazji w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy został złożony wieniec na warszawskim Kamionku, przy głazie pamięci u zbiegu ulic Lubelskiej i Alei Wedla, który symbolicznie upamiętnia miejsce narodzin Romana Dmowskiego” – poinformowano na stronie prezydenta.

Czytaj także: Piraci z Somalii na socjalu w Niemczech. Porwali niemiecki statek, a teraz spokojnie żyją w Niemczech jako imigranci

Jak przypomniano, na pamiątkowej tablicy znajduje się inskrypcja: „Tu na Kamionku 9 sierpnia 1864 roku urodził się Roman Dmowski – twórca ruchu narodowego, mąż stanu, współtwórca niepodległego państwa polskiego”. Podkreślono również, że miejsce to utworzono 28 czerwca 1991 roku, w 72. rocznicę zawarcia traktatu wersalskiego, na którego obrady delegatem wraz z Ignacym Janem Paderewskim był właśnie Dmowski.

Z okazji rocznicy urodzin Dmowskiego, po zmroku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego upamiętniła go specjalna iluminacja.

Roman Dmowski był wybitnym ideologiem, politykiem, dyplomatą i wychowawcą wielu pokoleń Polaków. Stworzył także największą armię polską, walczącą o niepodległość Polski w czasie I wojny światowej – Błękitną Armię, nad którą dowództwo objął gen. Józef Haller. Stała się ona najpoważniejszą siłą, z jakiej powstało Wojsko Polskie.

Dmowski urodził się 9 sierpnia 1864 r. w Kamionku (obecnie Warszawa). Był głównym ideologiem polskiego nacjonalizmu, przywódcą obozu narodowego, dyplomatą, współtwórcą niepodległej Polski.

Dmowski wraz z Ignacym Janem Paderewskim byli delegatami odradzającej się Polski na konferencję pokojową w Paryżu. Ich podpisy widnieją pod Traktatem Wersalskim, który przywrócił państwo polskie na mapy polityczne świata po 123 latach zaborów.

Roman Dmowski zmarł po długiej chorobie 2 stycznia 1939 r. w Drozdowie koło Łomży. Pochowany został na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Na pamięć prezydenta Dudy źle zareagowali narodowcy, którzy uważają się za duchowych dziedziców Dmowskiego. Przekonują, zresztą zgodnie z prawdą, że obóz Dudy zawsze podkreśla tylko antysemityzm Romana Dmowskiego, nie rozumiejąc, że jego poglądy w tej sprawie, w jego czasach, były umiarkowane.
(PAP)

Czytaj także: Ameryka w szoku. Islamiści prowadzili w USA obozowisko, gdzie uczyli dzieci jak dokonać masakry w szkole [VIDEO]

18 KOMENTARZE

 1. Oczywiście, że Roman Dmowski był antysemitą. Przecież według zmodernizowanej definicji antysemitą jest każdy kogo nie lubi żydokomuna.

 2. Tragedią Polski jest to, że najwybitniejszy umysł polityczmy od czasów Jana Zamoyskiego był jednocześnie demokratą. A w demokracji nie wygrywają wybitni ale cwane chamy się dopychają do władzy jak Piłsudski.

  • 100/100.
   PS. Te cwane chamy, które w demokracji dopychają się do władzy to płatni agenci obcych mocarstw realizujące interesy swoich mocodawców jak wspomniany wyżej Piłsudski, czy w naszych czasach te wszystkie Millery, Buzki, Tuski czy Kaczyńskie.

 3. Ech, kiedyś to byli Polacy, już nie mówię o Dmowskim, Paderewskim, Maurycym Zamoyskim, Rozwadowskim, czy Hallerze, ale nawet ten drań Piłsudski, to jednak była wybitna postać. Łajdak, ale taki, co to by wszystko zrobił, do piekła poszedł, żeby Polska powstała. To jednak byli ludzie, a nie te zczłapane chabety, jak ci dzisiejsi politycy. Półinteligenci, półpolacy, półuciwi, półhonorowi. Półludzie.

 4. Chwała Dmowskiemu! Adrian-budyń,podcierus żydowski nie ma prawa nawet zbliżać się do kwatery tego wielkiego człowieka.

 5. Duda powinien wiedzieć że lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć. Niezależnie kim był Dmowski dziś czczą go faszyści.

 6. Dla prawiczków Dmowski to zdrajca bo przysięgał wierność carowi Rosji i miał tą przysięgę gdzieś bo walczył o niepodległą demokratyczną Polskę.

 7. Dla prawiczków 11 listopada 1918 to katastrofa bo wtedy Dmowski z Piłsudskim wprowadzili demokrację w Polsce. Prawiczki tęsknią za carem bo w Rosji nie było demokracji.

Comments are closed.