Coś się dzieje. Narodowy Bank Polski znów kupuje złoto. Po 20 latach przerwy

NBP
REKLAMA

Po raz pierwszy w XXI wieku Polska zwiększyła rezerwy złota – wynika z danych opublikowanych na stronach Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Narodowego Banku Polskiego. Polski bank centralny sprawy komentować jednak nie chce.

Jako pierwszy o zmianie polskich rezerw poinformował „Financial Times”. W artykule „Banki centralne kupują najwięcej złota od sześciu lat”, brytyjski dziennik powołuje się na dane zebrane przez analityków firmy Macquarie. Ich potwierdzenie znaleźliśmy także w bazie danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

REKLAMA

Jak wynika z tych ustaleń, Narodowy Bank Polski dokonywał zakupów złota w lipcu (+1,9 tony) i sierpniu 2018 r. (+7,5 tony). W efekcie raportowany przez bank centralny do MFW stan polskich rezerw wzrósł z 103 ton do 112,3 tony (po zaokrągleniu i przeliczeniu z milionów ton uncji trojańskich).

Jak podkreśla w artykule „FT”, Polska zwiększyła rezerwy po raz pierwszy od 1998 r. Mało tego, są to pierwsze tej skali zakupy prowadzone przez kraj Unii Europejskiej – w ostatnich latach banki centralne państw Zachodu raczej prowadziły program redukcji rezerw. Prym w zwiększaniu zasobów kruszcu wiodły natomiast Rosja i Chiny.

Jeżeli NBP faktycznie zwiększył stan polskich rezerw do 112,3 ton, to Polska awansowała na liście najbardziej zasobnych w złoto państw z pozycji 35. na 33., przeskakując Rumunię (103,7 t) i Koreę Południową (104,4 t).

(bankier.pl)

REKLAMA