W oparach absurdu. Znowu wszyscy zapłacimy pomysły władzy. PGE zapowiada zainwestowanie 30 mld złotych w morskie wiatraki!

Duńska elektrownia wiatrowa na morzu, w cieśninie Sund/fot. Kim Hansen/Richard Bartz, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
Fot. Wikimedia Commons

PGE szuka zagranicznego, doświadczonego partnera , który pomoże jej zrealizować projekt farm wiatrowych na morzu – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak czytamy, na Bałtyku, na wysokości Łeby, największa polska firma energetyczna chce postawić wiatraki o łącznej mocy 2545 MW. Wystarczy, by zasilić nawet 4 mln gospodarstw domowych.

Koncern podzielił inwestycję między dwie spółki celowe. Łączna wartość projektu, razem z przyłączeniem do systemu energetycznego, to w dzisiejszych warunkach ok. 30 mld zł.

To stawia projekt na pozycji lidera, nie tylko w kontekście inwestycji na morzu, ale również wśród tych największych w historii całej polskiej energetyki. Dla porównania blok węglowy o mocy 1000 MW kosztuje ok. 5,5–6 mld zł. Farmy wiatrowe są za to tańsze w eksploatacji – nie potrzebują milionów ton węgla i nie emitują CO2, za co firmy muszą płacić.

PGE nie ujawniła listy podmiotów, do których trafiło wysłane w środę zaproszenie do rozmów. Można zakładać, że chodzi o czołowych europejskich graczy.

W ubiegłym tygodniu Minister Tchórzewski zapowiedział, iż zgodnie z założeniami „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”, farmy wiatrowe zbudowane na lądzie zostaną zlikwidowane do 2035 roku. Zapowiedział też rozwój energetyki wiatrowej na morzu. A jednak! Wiatraki znikną z Polski do 2035 roku. Tak zdecydował rząd

W poprzednim tygodniu rząd zakontraktował u inwestorów budowę kilkuset nowych, lądowych turbin wiatrowych (ok. 1 GW mocy). Ku zaskoczeniu Ministerstwa zaoferowane przez inwestorów ceny, po których zobowiązali się sprzedawać prąd, wyniosły średnio niespełna 197 zł/MWh. To mniej od obecnej ceny energii na rynku (250 zł/MWh) i dużo taniej od całkowitych kosztów produkcji w nowych elektrowniach węglowych (350 zł/MWh). Ostatnia aukcja planowana jest na rok 2019.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”/PAP/wysokienapięcie.pl

Reklama / Advertisement

Comments are closed.