Publiczności w Gdyni spodobało się „Boże Ciało”. Kontrowersyjny film o oszuście udającym księdza jest naszym kandydatem do Oscara

Statuetka Oscara/fot. PAP/EPA
Statuetka Oscara/fot. PAP/EPA
REKLAMA

Jan Komasa otrzymał Nagrodę Publiczności za „Boże Ciało” podczas 44.Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrodę im. Lucjana Bokińca za najlepszy film krótkometrażowy odebrał Hubert Patynowski, reżyser „Nie zmieniaj tematu”.

Podczas uroczystości zamknięcia 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, która odbywa się w Teatrze Muzycznym, Nagrodą Publiczności uhonorowano Jana Komasę za „Boże Ciało”. Obraz był jednym z 19 tytułów prezentowanych w Konkursie Głównym. W piątek, podczas Małej Gali, Komasa otrzymał za swoje najnowsze dzieło Nagrodę Dziennikarzy.

REKLAMA

Jury Konkursu Głównego pod przewodnictwem Macieja Wojtyszki za najlepszy debiut reżyserski uznało „Supernovą” Bartosza Kruhlika. Nagrodę za profesjonalny debiut aktorski otrzymała Zofia Domalik za rolę w filmie „Wszystko dla mojej matki” Małgorzaty Imielskiej.

W trakcie gali nagrodę im. Lucjana Bokińca za najlepszy film krótkometrażowy odebrał Hubert Patynowski, reżyser „Nie zmieniaj tematu”. Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych w składzie reżyserka Kinga Dębska (przewodnicząca), producentka Natalia Grzegorzek oraz reżyserka i scenarzystka Katarzyna Klimkiewicz doceniło go „za prostotę, autentyczność i prawdziwą pasję w opowiedzeniu historii, która zostawia widza w szoku”, a także „za czułość w pokazywaniu człowieka i wyjątkowe przedstawienie relacji ojca z synem”.

„Boże Ciało” Jana Komasy jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy – ogłosiła Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej.

– „Boże Ciało” to uniwersalna, poruszająca i prowokująca historia o przemianie duchowej człowieka, nowe spojrzenie na wiarę w Boga. To dojrzały, mądry film młodego twórcy. Porywająca gra Bartosza Bieleni i wiarygodny sposób opowiadania Jana Komasy przekonują o tym, że Bóg może objawiać się w nieoczywisty sposób. Reakcje widzów i krytyki w Wenecji i Toronto oraz zainteresowanie dystrybutorów z wielu krajów pozwalają wierzyć w międzynarodowy sukces tego filmu – napisano w uzasadnieniu Komisji Oscarowej.

Światowa premiera „Bożego Ciała” odbyła się pod koniec sierpnia na festiwalu w Wenecji w sekcji Giornate degli Autori. Film uhonorowano nagrodami Europa Cinemas Label i Inclusive Award Edipo. Północnoamerykańska premiera odbyła się kilka dni później na festiwalu w Toronto.

Źródło: PAP

REKLAMA