Dominik Cwikła i Michał Urbaniak. Foto: YouTube/NCzasTV
Dominik Cwikła i Michał Urbaniak. Foto: YouTube/NCzasTV
REKLAMA

Poseł Konfederacji Michał Urbaniak komentował skandaliczne słowa byłego prezesa Rosyjskiego Kongresu Żydów, Jewgienija Satanowskiego w publicznej rosyjskiej telewizji. Satanowski powiedział, że decyzja Stalina o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu była słuszna, czym zaszokował nawet prowadzącego program.

Poseł Konfederacji Michał Urbaniak w ostrych słowach skomentował wypowiedź rosyjskiego Żyda, który pochwalił mord w Katyniu. Przypominamy, że politolog i były prezes Rosyjskiego Kongresu Żydów w latach 2001-2004 Jewgienij Satanowski powiedział w publicznej rosyjskiej telewizji, że „Józef Stalin miał rację, nakazując mord w Katyniu”. Uwaga czołowego rosyjskiego politologa wstrząsnęła nawet prowadzącym program. Kiedy prowadzący powiedział, że decyzja ta była „okropna” Satanowski odpowiedział „życie”.

Te słowa są szokujące. To ciężko nawet skomentować. Jeśli ktoś mówi, że to dobrze, że zginęły tysiące ludzi… W naszym przypadku – Polaków – to już szczególnie jest przykre. W Katyniu zginęły tysiące polskich oficerów. Elity polskiego narodu. To często byli oficerowie, którzy byli z poboru wojennego, zatem normalnie prowadzili i inną działalność – powiedział poseł Urbaniak.

REKLAMA

To byli jeńcy wojenni. To było po prostu morderstwo – podkreślił prowadzący rozmowę Dominik Cwikła.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Ciężko się odnieść do tego, co w takiej głowie musi mieć pan Satanowski. Widać, że jest pełen nienawiści do Polaków. Nie wiem, co myśmy mu zrobili. Może to kwestia tego, że pochodzi z innej cywilizacji, która inaczej traktuje ludzi? Może my – jako goje – jesteśmy dla niego gorsi i z tego tytułu uznał, że jeśli giniemy, to dobrze? – zastanawiał się poseł.

Te słowa są godne najwyższego potępienia – zaznaczył Urbaniak.

Zwrócił także uwagę na „inne działania, które podejmują Żydzi w różnych państwach czy w samym Izraelu” w kontekście Polaków.

Postawa wobec Polaków ze strony środowisk żydowskich nie jest przychylna. My, jako ludzie, którzy ratowali ich przed śmiercią w trakcie wojny […] zdecydowanie nie zasłużyliśmy na takie traktowanie nawet przez pojedyncze osoby. A jeśli mówi to jeden z liderów środowiska żydowskiego w Rosji, to ja jestem bardzo głęboko zaniepokojony tym, co mogą mówić dalej albo do jakich jeszcze obelg mogą się jeszcze posunąć – mówił poseł.

REKLAMA