Wielka ewakuacja z Wuhan. Kolejne państwo idzie na ratunek swoim obywatelom zagrożonym koronawirusem

Na lotniskach wprowadzono specjalne środki bezpieczeństwa w związku z szalejącym koronawirusem / Fot. PAP/Abaca
Na lotniskach wprowadzono specjalne środki bezpieczeństwa w związku z szalejącym koronawirusem / Fot. PAP/Abaca

Rząd Wielkiej Brytanii zadeklarował w poniedziałek pomoc obywatelom swojego kraju w opuszczeniu Wuhan i prowincji Hubei, gdzie rozpoczęła się epidemia koronawirusa. Rzecznik rządu dodał, że Londyn rozmawia z władzami innych państw o współpracy. Wcześniej ewakuację swoich obywateli zapowiedziały Stany Zjednoczone.

„Pracujemy nad udostępnieniem obywatelom brytyjskim możliwości opuszczenia prowincji Hubei. Pomoc ta zostanie udzielona ze względu na duże ograniczenia w podróżowaniu i zwiększone trudności w dostępie do pomocy konsularnej lub medycznej” – napisało w wydanym oświadczeniu ministerstwo spraw wewnętrznych.

„Bezpieczeństwo i ochrona obywateli brytyjskich są naszym priorytetem numer jeden. Nadal monitorujemy rozwój sytuacji i jesteśmy w ścisłym kontakcie z władzami chińskimi” – dodano. Resort udostępnił też numer telefonu, pod który mogą dzwonić przebywający w Hubei Brytyjczycy, jeśli potrzebują pomocy.

Rzecznik premiera Borisa Johnsona powiedział później, że MSZ jest w ścisłym kontakcie z władzami innych państw. W tym USA i krajów europejskich, w celu zbadania możliwości opuszczenia przez cudzoziemców miasta Wuhan i całej prowincji Hubei.

Z 11-milionowego Wuhan nie można ani wyjeżdżać, ani do niego wjeżdżać. Nie działa transport publiczny, lotnisko i kolej. Ograniczenia – choć mniej restrykcyjne – wprowadziło 18 innych miast. Koronawirus sparaliżował całe Chiny. Zamknięto m.in. firmy, giełdy, pracowników wysłano na przymusowy urlop, a innym zalecono pracę zdalną.

Według władz chińskich i chińskich mediów państwowych, od początku epidemii nowego typu koronawirusa, który prawdopodobnie pojawił się pod koniec ubiegłego roku w mieście Wuhan, zakażonych w Chinach zostało już ponad 2800 osób. 81 zmarło, a 461 znajduje się w stanie krytycznym. Ponadto u prawie 5800 kolejnych osób istnieje podejrzenie obecności koronawirusa.

Mimo podjętych środków zapobiegawczych koronawirus przedostał się do innych państw. Jak do tej pory poza Chinami potwierdzono 44 przypadki zakażenia. Jedynym państwem europejskim, w którym dotychczas stwierdzono jego obecność, jest Francja. W Wielkiej Brytanii przebadano pod tym kątem 73 osoby, ale u żadnej z nich nie wykryto koronawirusa.

Dzień wcześniej ewakuację swoich obywateli z Wuhan zapowiedziały Stany Zjednoczone. Operacja będzie dotyczyć około 1000 osób.

USA planuje ewakuację obywateli z Wuhan. 56 milionów osób poddanych kwarantannie z powodu koronawirusa

Źródło: PAP || NCzas.com

Comments are closed.